Bezpieczny dom przed świętami – porady eksperta

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

? Wystarczy chwila nieuwagi i można stracić dużą część dorobku życia. Statystyki pokazują, że 2/3 włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno. Wietrzenie mieszkania, w czasie gdy jesteśmy na przedświątecznych zakupach, jest dla nich wspaniałą okazją. Jednocześnie, aż w 70% sprawców przestępstw daje się odstraszyć dzięki całkiem prostym działaniom ? mówi Stanisław Marchelewicz dyrektor departamentu taryfowych ubezpieczeń majątkowych w InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group.

To właśnie dzięki m.in. takim akcjom policyjnym jak ?Stop włamywaczom? od kilku lat spada systematycznie liczba stwierdzonych kradzieży z włamaniom. InterRisk, który ubezpiecza 150 tys. domów i mieszkań, przed zbliżającymi się świętami też przygotował krótki poradnik, który dzięki wykorzystaniu prostych i skutecznych działań pomoże ograniczyć do minimum ryzyko włamania. Część z nich nie wymaga żadnych nakładów, na przykład: jeśli wyjeżdżasz, to sprawdź i zamknij wszystkie okna i drzwi w domu / mieszkaniu, a także w piwnicy i innych pomieszczeniach gospodarczych; zamykaj drzwi na klucz (i w żadnym wypadku nie zostawiaj go w pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą), wychodząc po zmroku zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje, pozostawiając włączone światło, w ten sposób tworząc pozory obecności domowników, poznaj swojego sąsiada ? dzięki wzajemnemu zaufaniu i pomocy możecie wspólnie znacząco ograniczyć ryzyko włamania, czy aktów wandalizmu.

Bezpieczeństwo majątku podniosą znacznie inwestycje w lepsze zabezpieczenia, co jest częścią prewencji ubezpieczeniowej, dlatego:

  • jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym: kup najlepiej dwa zamki patentowe posiadające atesty, wzmocnij drzwi standardowe blachą lub zamontuj drugie, dodatkowe drzwi, zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe, łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer, dbaj o to aby zawsze działało oświetlenie na korytarzu,

  • jeśli mieszkasz domu: zainstaluj domofon (naucz przy tym dzieci nie otwierać drzwi obcym), drzwi balkonowe i tarasowe mieszkania (na niższych piętrach) wyposaż w drzwi uchylne, a skrzydła i drzwi przesuwne w zamykane na kluczyk klamki lub urządzenia zamykające; okna powinny posiadać wzmocnioną szybę i być zabezpieczone przed wypchnięciem za pomocą okuć antywłamaniowych oraz być wyposażone w klamki zamykane na klucz lub dodatkowe zamki, zabezpiecz dom przez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza z tyłu budynku (kraty powinny posiadać grubość co najmniej 20 mm i być solidnie zakotwiczone w murze), zabezpiecz drzwi garażu oraz od innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu, zadbaj o oświetlenie terenu wokół domu, zainstaluj system alarmowy.

Choć liczba kradzieży z włamaniem, według danych Komendy Głównej Policji,  systematycznie spada, to nadal jest wysoka. W 2014 r. odnotowano 103 tys. przestępstwa kradzieży z włamaniem. W ostatnich latach średnio co piąte zgłoszenie dotyczyło włamań do domów jednorodzinnych, mieszkań w budynkach wielorodzinnych i domków letniskowych, co oznaczałoby, że w ub.r. takich przestępstw było ok. 21 tys., a funkcjonariusze interweniowali w takich sprawach ok. 60 razy dziennie. Warto jednak pamiętać, że do 2003 r., kiedy policyjne statystyki obejmowały jeszcze włamania do piwnic, komórek, garaży, czy na strychy, zgłoszeń od poszkodowanych było o ok. 50% więcej. Liczba okradanych gospodarstw domowych może być więc wyższa, i wynosić nawet 90 dziennie.

– Jak dotąd nie opracowano systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie przed złodziejami, dlatego równolegle z zakupem atestowanych zamków, podwójnych drzwi, czy montażem alarmów, nie zapominajmy o ubezpieczeniu mieszkania lub domu, które pozwoli sfinansować straty, jeśli złodziejowi uda się jednak skok. Polacy zdają sobie z tego sprawę coraz lepiej, ponieważ już blisko 70% mieszkań jest ubezpieczonych ? mówi Stanisław Marchelewicz dyrektor departamentu taryfowych ubezpieczeń majątkowych w InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group.

Kradzieże z włamaniem to niejedyne zdarzenia, których ryzyko pokrywają ubezpieczenia mieszkań i domów. Wystarczy spojrzeć w statystyki Komisji Nadzoru Ubezpieczeniowego, z których wynika, że w ub.r. towarzystwa wypłaciły posiadaczom takich polis blisko 235 tys. odszkodowań, a więc 10-krotnie więcej niż policja zarejestrowała włamań z kradzieżą do domów, mieszkań czy domków letniskowych. Pakietowe ubezpieczenia domów lub mieszkań chronią nie tylko materialny majątek właścicieli, ale też inne sfery ich życia. Koszt takiego ubezpieczenia zaczyna się od 62 zł rocznie, czyli 0,17 zł / dzień. Według danych KNF średnie odszkodowanie wypłacone posiadaczom ubezpieczenia mieszkań wyniosło w ub.r. 1.470 zł.

Źródło: InterRisk

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail