CV bez zdjęcia: nowy trend w składaniu aplikacji o pracę

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dobry wygląd może pomóc w znalezieniu interesującej pracy, ale na pewno nie zagwarantuje nam zwiększenia zarobków. Co ciekawe, w wielu krajach europejskich załączenie zdjęcia do CV przestaje być wymogiem. W ten sposób pracodawcy podkreślają, że liczą się dla nich nasze umiejętności, a nie to, jak wyglądamy.

W przypadku niektórych stanowisk pracodawcom zależy na rekrutowaniu kandydatów atrakcyjnych wizerunkowo. Dotyczy to przede wszystkim osób zajmujących się bezpośrednią obsługą klienta lub reprezentowaniem firmy na zewnątrz ? wszędzie tam, gdzie wygląd odgrywa kluczową rolę. Niemniej jednak szefowi zwykle bardziej zależy na pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników niż na ich aparycji. Dlatego dobry wygląd może pomóc nam zdobyć ciekawą pracę, lecz nie wpłynie na zwiększenie naszych zarobków.

Na rynkach europejskich pojawił się nowy trend w składaniu CV. ?Do niedawna pracodawcy wymagali od kandydata załączenia do aplikacji swojego aktualnego zdjęcia. Dzisiaj coraz więcej firm rezygnuje z tej praktyki, zwłaszcza przy rekrutacji na stanowiska specjalistyczne oraz wysoko eksperckie średniego lub wyższego szczebla. Polityka ta wynika z tego, że poszukuje się ludzi z kompetencjami, a te nie mają nic wspólnego z wizerunkiem danej osoby? ? mówi Roman Zabłocki z firmy Antal. W Polsce pracodawcy również publikują czasami ogłoszenia o pracę z prośbą o nieprzesyłanie swojego zdjęcia.

Atrakcyjny wygląd może w niektórych sytuacjach okazać się także wadą. ?W branży produkcyjnej albo inżynieryjnej do wyglądu pięknych kobiet często dopisuje się pewne stereotypy. Tutaj sądy nie są opierane na doświadczeniu i kompetencjach danej osoby. Z podobną sytuacją spotykają się zbyt zadbani mężczyźni? ? podkreśla ekspert.

Źródło: infoWire.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail