Falstart Świętego Mikołaja. Czy warszawska giełda wzrośnie?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym ludzie kupują i obdarzają się prezentami. Również na rynkach giełdowych, jak uczy historia, występuje tzw. rajd świętego Mikołaja, który obdarza giełdy wzrostami. Czym jest ten efekt? Jest to hossa związana z chęcią poprawiania przez fundusze inwestycyjne swoich wyników, w celu osiągnięcia lepszych premii przez zarządzających tzw. strojenie okien. Jak się okazuje, nie jest to tylko przesąd, czy też przypadek. Efekt rajdu św. Mikołaja na polskim parkiecie wystąpił 13 razy w ciągu 19 lat. Przeciętne wzrosty wynoszą 2,68%. Podobna prawidłowość występuje także na giełdzie amerykańskiej. Czy grudzień 2015 przyniesie po raz kolejny przewagę byków na rynku kapitałowym w Polsce?

Po dwóch tygodniach grudnia można stwierdzić, że św. Mikołaj zamiast prezentów przynosi rózgę. WIG20 traci ponad 8%, a indeksy małych i średnich spółek zniżkują w granicach 4%.  GPW znajduje się w bessie, która przede wszystkim jest związana ze zmianą władzy państwowej i ryzykiem politycznym, które jest generowane przez ugrupowanie pełniące władzę. Ich nieprawdopodobnie wysoka motywacja realizacji hojnych obietnic wyborczych, przekłada się na działania, które szkodzą polskiej giełdzie, szczególnie największym spółkom z indeksu WIG20. Nowe rozwiązania zagrażają wynikom finansowym tych firm. Co więcej, właśnie na ostatni miesiąc roku, przypadła dobrze nam znana po każdej zmianie władzy, karuzela na stanowiskach zarządczych spółek Skarbu Państwa. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na rynek. W rezultacie, podczas gdy giełdy amerykańskie i europejskie ustanawiają swoje historyczne szczyty, GPW w Warszawie dynamicznie pokonuje kolejne poziomy wsparcia.

Gdyby św. Mikołaj zmienił zdanie i raczył przynieść grudniową hossę na polskiej giełdzie, musiałby naprawdę szybko działać. W obliczu tak wielkiej niepewności politycznej, która od wyborów parlamentarnych przyniosła spadek indeksu WIG20 o 14%, zadanie to wydaje się nie lada wyzwaniem. Najbliższy czas musiałby przynieść diametralną zmianę kierunku polityki nowego rządu. Ceny akcji wydaje się zdyskontowały już nowe podatki, ekspansywną politykę fiskalną, zamieszanie związane z Trybunałem Konstytucyjnym. Jednak obecnie rozpoczęła się karuzela na stanowiskach zarządczych w spółkach Skarbu Państwa, a na horyzoncie jest wymiana składu RPP, czyli organu ustalającego politykę pieniężną w Polsce. Wielkim znakiem zapytania jest, jakie nowe pomysły przyjdą jeszcze na myśl rządowi. Jedno jest pewne, póki sytuacja polityczna się nie ustabilizuje i rząd nie zaskoczy kolejnymi obciążeniami, które będą dotyczyć największych polskich przedsiębiorstw, giełda nie będzie w stanie odreagować spadków. Nadzieja pozostaje w mniejszych spółkach, które na tle blue chipów radzą sobie całkiem dobrze i w tym roku znajdują się wciąż w trendzie wzrostowym. Same jednak, bez pomocy największych firm, nie są w stanie zmienić obrazu polskiej giełdy. Również ostatnia decyzja ECB, która rozczarowała inwestorów i zbliżająca się podwyżka stóp procentowych w USA (zapewne nie ostatnia) niekorzystnie wpływa na możliwości zmiany trendu.  W związku z takimi fluktuacjami, ciężko też dokonać wyceny ryzyka i ciężko oczekiwać nowych wzrostów, gdyż faktycznie na horyzoncie brakuje solidnych impulsów do odbicia.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione zagrożenia, które właściwie skupiają się na tle politycznym, ciężko wierzyć w tegoroczny rajd świętego Mikołaja. Potrzeba czasu, aż gorliwość nowych polityków trochę się ostudzi, a parkiet będzie miał czas na odreagowanie. W związku z tym w grudniu najprawdopodobniej przeważać będą niedźwiedzie. Inwestorom pozostaje czekać na styczeń, którego to efekt również statystycznie przynosi wzrosty na rynkach finansowych.

Łukasz Rozbicki

MM Prime TFI

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail