Idealna przestrzeń do ćwiczeń, czyli jak powinna wyglądać siłownia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Miejsce jasne i pełne światła, czy zanurzone luksusowo w miękkim półmroku? Przestronne pomieszczenie pozwalające obserwować innych ćwiczących, czy przestrzeń zaprojektowana tak, by każdemu zapewnić intymność? Naukowy wzór na idealne miejsce do ćwiczeń nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wyróżnić kilku ogólnych zasad.

Największe sieci fitness zatrudniają nie tylko architektów wnętrz, którzy dbają o estetykę i ergonomię wnętrza, ale także prowadzą badania wśród swoich klientów. Co ciekawe, czasem okazuje się, że preferencje ćwiczących są ze sobą poważnie rozbieżne.

ŚCIANY

Badania pokazują, że jeśli chcemy podnieść efektywność treningu mężczyzny, powinniśmy powiesić w siłowni lustro, w którym będzie on mógł obserwować swój trening. Jeśli efektywność kobiety – obok lustra powinna znaleźć się jeszcze fototapeta z gwiazdą fitness – tłumaczy Leszek Filipiak, CEO NRGBOX, firmy produkującej przydomowe siłownie. Choć do tego typu badań podchodzi z dystansem, podkreśla, że osoby decydujące się na zakup jego produktu rzeczywiście najczęściej wybierają wersję, w której jedną ze ścian w zupełności pokrywa lustro.

Jeśli chodzi o wybierane kolory, trudno wskazać tu jednego faworyta. – Dominuje to, co jest aktualnie modne. Najbardziej wymagający klienci wybierają na ściany skórę, choć dużą popularnością cieszą się też fototapety czy wyklejki z cytatami motywacyjnymi – wymienia Filipiak. Klienci wybierają to, co im się podoba i w czym będą czuli się dobrze.

 

PODŁOGA

Czasem lekceważonym, choć kluczowym dla komfortu ćwiczącym elementem przestrzeni treningowej jest podłoga. Powinna być ona dopasowana do rodzaju dominującej w siłowni aktywności i zapewnić odpowiednią wytrzymałość. Liczne podskoki czy upadające odważniki, potrafią zrujnować nieprzystosowaną do nich powierzchnię.

Jeżeli zamierzamy „przerzucać żelastwo”, warto pokryć podłogę matą sportową. Gumowana powierzchnia zapewni amortyzację, wyciszenie i zabezpieczy nas przed ślizganiem się – doradza Filipiak. – Gdy zaś planujemy ćwiczyć taniec, wybór może być tylko jeden: drewniany parkiet – dodaje. Zwraca też uwagę na dźwięki – Warto zadbać o odpowiednią izolację akustyczną. Mata sportowa nie wystarczy, jeśli pod nią znajdzie się podłoga nieprzystosowana do treningu.

 

UKŁAD PRZESTRZENI

To, jakie sprzęty powinny znaleźć się na siłowni, zależy od preferowanych przez nas ćwiczeń. Z pewnością powinniśmy jednak poświęcić sporo uwagi zaaranżowaniu przestrzeni poświęconej treningowi cardio, na którym zazwyczaj spędzamy sporo czasu. Warto to właśnie tu umieścić telewizor czy inne elementy, które sprawią, że czas poświęcony tej aktywności będzie nam szybciej upływał.

Nie powinniśmy rezygnować też z naturalnych źródeł światła – radzi Leszek Filipiak i podkreśla, że jego klienci najczęściej wybierają NRGBOX z dużymi oknami, mimo, że jest to najdroższy z oferowanych modeli. – Żyjemy w takim klimacie, że warto łapać każdy promień światła słonecznego. Dwa razy zastanówmy się więc, zanim zastawimy okna naszej siłowni dużym sprzętem – dodaje.  

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail