Młodzi specjaliści z Pomorza zawalczą o medale branżowych Mistrzostw Europy!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Pomorscy członkowie reprezentacji Polski na EuroSkills

Już na początku września w Gdańsku odbędzie się EuroSkills 2023 Gdańsk – największy konkurs umiejętności branżowych w Europie. Od 5 do 9 września na Pomorze przyjadą uczniowie, studenci, nauczyciele, ale także przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji branżowych z całej Europy. Zawodowy świat spotka się w Polsce, aby obserwować ponad 600 najlepszych młodych zawodników z 32 krajów rywalizujących o tytuły Mistrza Europy w 43 dyscyplinach – od gastronomii, przez operowanie maszynami CNC po obsługę sieci komputerowych. Wśród nich znajdzie się silna, polska reprezentacja z Pomorzanami na pokładzie!

O medale i wyróżnienia EuroSkills rywalizować będzie 41 polskich zawodniczek i zawodników wspieranych przez 36 ekspertów, pełniących rolę mentorów i trenerów dla naszych reprezentantów. Nasza drużyna będzie najliczniejszą reprezentacją na mistrzostwach. Polskich specjalistów, startujących w aż 36 kategoriach będzie można podziwiać na żywo na arenach centrum kongresowego Amber Expo i stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk – wstęp na zawody jest dla kibiców bezpłatny, wystarczy jedynie krótka rejestracja na stronie: https://start.frse.org.pl/rejestracja-widz.

– Polska po raz pierwszy w historii jest gospodarzem imprezy tej rangi. To ogromne wyróżnienie, ale też odpowiedzialność. Przyznanie Polsce organizacji mistrzostw, WorldSkills Europe jest wyrazem docenienia naszego profesjonalizmu, umiejętności organizacyjnych oraz tego, jak dynamicznie rozwija się  w Polsce szkolnictwo branżowe. Świat i Europa doceniają ogromny potencjał polskich młodych specjalistów. Już za niecałe 10 tygodni tysiące kibiców z całej Europy będą mogły zobaczyć na żywo, jakie talenty i wysokie umiejętności prezentują nasi reprezentanci. Już dziś zapraszamy do Gdańska, by im kibicować! – powiedział dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która odpowiada za organizację EuroSkills w Polsce.

Pomorze w polskiej kadrze reprezentuje dwóch zawodników: Dawid Miotk rywalizować będzie w kategorii obsługa gości hotelowych, a Alan Kaczkowski w spawalnictwie.

Dawid Miotk to ogólnopolski Mistrz Wiedzy Hotelarskiej z 2021 r, zwycięzca zeszłorocznych zawodów WorldSkills Poland , a także uczestnik Mistrzostw Świata WorldSkills 2022 Special Edition które odbyły się w Szwajcarii. Dawid osiągnął w nich bardzo dobry wynik, zabrakło mu zaledwie jednego punktu do zdobycia medalu doskonałości. To także absolwent Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni oraz działacz społeczny na Pomorzu. Dawid jest niewątpliwie jedną z naszych medalowych szans podczas EuroSkills.

– W hotelu uśmiecham się i realizuję. Jestem ciekawy świata i ludzi, a hotelarstwo to moja pasja. Teraz moim celem jest jak najlepszy start na EuroSkills. Każdego dnia szukam inspiracji, by być coraz lepszym. W trudnych chwilach zaciskam zęby i powtarzam moje motto: „Siła woli, walka, ambicja.” I lecę po swoje!  Na mistrzostwach chcę po prostu pokazać się z jak najlepszej strony! – Powiedział Dawid Miotk.

Alan Kaczkowski swoje umiejętności w spawalnictwie na co dzień rozwija w gdyńskiej firmie CRIST S.A., która specjalizuje się w budowie statków, konstrukcji offshore czy konstrukcjach stalowych.

– W firmie przygotowuję się do każdych kolejnych zawodów. Inspiracją do spawania był mój tata, fachowiec w swojej metodzie i były przedsiębiorca w branży stoczniowej. Jak się okazało mam spore predyspozycje do wykonywania tego zawodu i czerpię z tego ogromną satysfakcję. Udział w olimpiadzie bardzo ambitnie kształtuje moją ścieżkę zawodową i staram się wykorzystać jej cały potencjał – powiedział Alan Kaczkowski.

Obu zawodnikom, a także całej naszej reprezentacji kibicować będzie można już od 5 do 9 września w Gdańsku. To pierwszy raz, gdy wydarzenie tej rangi co EuroSkills odbywa się w naszym kraju.

EuroSkills to także forma promowania i „odczarowywania” kształcenia branżowego w Polsce, szczególnie, że wydarzenie wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Umiejętności, inicjatywy mającej na  celu zmierzenie się z kluczowym wyzwaniem, jakim jest dopasowanie systemu kształcenia do potrzeb współczesnego rynku pracy

– Konkursy WorldSkills i EuroSkills są nazywane igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych. To najbardziej prestiżowe i największe na świecie konkursy umiejętności zawodowych – od najnowszych technologii komputerowych, przez mechatronikę, robotykę, budownictwo cyfrowepo gotowanie, spawanie i florystykę. Konkurencje zamknięte w sześciu obszarach tematycznych od technologii wytwarzania i inżynieria, technologii informacyjnej i komunikacyjnej, technologii budowlanej poprzez usługi społeczne, transport i logistykę, a na sztuce i modzie skończywszy tworzą trzon nowoczesnej gospodarki każdego państwa. Już dziś zapraszam na to widowiskowe wydarzenie – wspólnie kibicujmy naszym reprezentantom! – powiedział Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego FRSE.

Rynek potrzebuje zarówno wykwalifikowanych managerów, jak i wysokiej klasy specjalistów, których w nadchodzących latach zarówno Polska jak i europejska gospodarka będzie mogła pozyskać, dzięki odrodzeniu szkolnictwa branżowego oraz poprzez jego dynamiczny rozwój i coraz większa popularność.

Patrząc na dynamiczny rozwój technologii, coraz większe wymagania rynku pracy uczniowie dzisiejszych pierwszych klas szkół podstawowych niejednokrotnie będą pracować w zawodach, które dziś są wprawdzie jeszcze nienazwane, ale które na pewno będą charakteryzowały się olbrzymią interdyscyplinarnością. Oczywiście znaczenie tradycyjnych zawodów, szczególnie tych związanych z rękodziełem, talentem artystycznym, umiejętnościami manualnymi, czy technicznymi zawsze będą poszukiwane i w cenie EuroSkills doskonale łączy edukację branżową, edukację na poziomie szkół ponadpodstawowych oraz kształcenie w uczelniach wyższych z biznesem tak lokalnym, krajowym jak i na poziomie globalnych koncernów– zaznaczył dyrektor Paweł Poszytek.

Dla kibiców oprócz emocji związanych z rywalizacją o medale organizatorzy przygotowali szereg dodatkowych atrakcji. Wydarzenie rozpocznie się wyjątkową ceremonią otwarcia. Już 5 września tysiące kibiców na Polsat Plus Arena Gdańsk będą świadkami uroczystości godnej największych stadionów świata: parada wszystkich reprezentacji, podniosły ceremoniał i wspaniała oprawa artystyczna, zwieńczona koncertem gwiazd muzyki. To wszystko czekać będzie na kibiców już na początku września podczas EuroSkills 2023 Gdańsk.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail