Podsumowanie tygodnia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

 

 

Wydarzenia z ubiegłego tygodnia z całą pewnością nie wspierały nastrojów giełdowych. Na jego samym początku pojawiły się kolejne niepokojące wiadomości z Korei Północnej, a następnie szalejące w Stanach huragany wzmogły obawy rynku co do potencjalnych strat i skutków gospodarczych amerykańskiej gospodarki. Co więcej, wiele wskazuje na to, że te faktycznie mogą być bardzo dotkliwe. W efekcie w skali całego minionego tygodnia NASDAQ stracił 1,2%, DJI 0,9%, a S&P500 0,6%. W Europie, brytyjski FTSE250 zniżkował o 0,9%, francuski CAC40 skurczył się o 0,2%, podczas gdy niemiecki DAX okazał się być ostoją wzrostów (+1,3%). Mimo wszystko na miano najważniejszego wydarzenia tygodnia zasłużyło posiedzenie Rady Prezesów EBC. Te wbrew oczekiwaniom części rynku nie przyniosło żadnych zmian w europejskiej polityce monetarnej. Mario Draghi podkreślił, że wrzesień to nie jesień, a wtedy to właśnie niniejsze gremium rozważy przyszłość QE. Niemniej konferencję z udziałem szefa EBC należy uznać za delikatnie gołębią, zwłaszcza że obniżono prognozy dla inflacji w strefie euro. Rynek jednak nieco inaczej zinterpretował wystąpienie Mario Draghiego, które było najwyraźniej niewystarczająco gołębie. W rezultacie w trakcie konferencji, a zarazem w skali całego tygodnia euro wyraźnie zyskało względem dolara.

 

Miniony tydzień nie był również udany dla inwestorów z Książęcej. W skali całego tygodnia WIG20 stracił 1,7%, mWIG40 0,4%, a sWIG80 1,9%. W tym tygodniu inwestorzy zwrócili szczególną uwagę na nową strategię Orange. Ta jednak nie spełniła oczekiwań rynku. Ponadto, o sporym rozczarowaniu można mówić w przypadku CCC. Spółka, której wycena rynkowa w ostatnich tygodniach wyraźnie zwyżkowała poinformowała, że wyemituje 2 mln nowych akcji. Niniejsza decyzja negatywnie wpłynęła na kurs akcji, który spadł z 291,5 PLN do 273 PLN. Nieco bardziej optymistyczne wieści napłynęły od deweloperów gier. Zarówno półroczne wyniki finansowe CD Projektu, jak i CI Games były wyższe od oczekiwań rynku. Warto dodać, że w ubiegłym tygodniu decyzję ws. polityki monetarnej podjęła także RPP. Stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostały bez zmian, a prezes NBP ponownie podkreślił, że polityka ich stabilizacji może potrwać do końca 2018 r. Z kolei w piątek inwestorzy oczekiwali na publikację przeglądu ratingu kredytowego dla Polski przez Moody’s. Niemniej tym razem agencja nie dokonała aktualizacji oceny polskiej wiarygodności kredytowej.

 

W bieżącym tygodniu inwestorzy poznają porcję danych dotyczących inflacji m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii oraz ze Stanów. Ponadto, na uwagę zasługuje dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej dla Chin i Stanów. Należy dodać, że dzisiaj odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. sytuacji w Korei Północnej.

 

Analiza techniczna

 

Po bardzo udanym okresie dla blue chipów nadeszła korekta – w ubiegłym tygodniu indeks największych polskich spółek został zdominowany przez czerwień, toteż zakończył piątkowe notowania na poziomie 2483 pkt. Niemniej w szerszym terminie WIG20 pozostaje w wyraźnym i niezagrożonym układzie wzrostowym, tym bardziej że ostatnim spadkom towarzyszył niski wolumen handlu. Najbliższy opór stanowi poziom 2550 pkt, choć wydaje się, że za poziom docelowy należy uznać rejony 2600 pkt, które w latach 2012 – 2015 stanowiły kluczową, a zarazem niepokonaną barierę dla rynku. 

 

Na spółkę tygodnia wybraliśmy CD Projekt, którego walory w ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych podrożały o 12,4%. Impulsem do wzrostów okazała się być publikacja bardzo dobrych wyników finansowych za pierwsze półrocze 2017 r. W efekcie cena akcji wyłamała się z konsolidacji przebijając jej górne ograniczenie na poziomie 88,8 PLN i ustanawiając nowy historyczny szczyt (95,25 PLN). Zwyżkom towarzyszył również bardzo wysoki poziom obrotów. Wiele wskazuje na to, że kurs rozpoczął nową falę wzrostów, dla których najbliższym oporem jest psychologiczna bariera 100 PLN. Niewykluczone, że ta niebawem zostanie przełamana, bowiem długoterminowa tendencja jest wyraźnie wzrostowa, co ma swoje uzasadnienie w fundamentach.  

 

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail