Powrót bankierów centralnych. Dokąd zmierza eurodolar?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

Po przerwie urlopowej bankierzy centralni wracają do pracy. Przed nami posiedzenie Rady Prezesów EBC, które niewątpliwie będzie najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Dotychczasowo rynek nastawiał się na ewentualne, jastrzębie zapowiedzi i decyzje banku. Tymczasem pojawiły się pogłoski, jakoby najważniejszy bank w Europie był zaniepokojony zbyt silnym euro, toteż proces wygaszania QE ma być naprawdę bardzo stopniowy. Wzrostowa tendencja na eurodolarze wydaje się być silna, choć rynek nie poradził sobie z psychologiczną barierą 1,20. Warto jednak zauważyć, że piątkowe, słabe dane z amerykańskiego rynku pracy nie znalazły swojego odzwierciedlenia w deprecjacji dolara. Wszystko to razem wydaje się być kolejnym potwierdzeniem, że rynek zbyt entuzjastycznie zinterpretował zapowiedzi EBC dotyczące rozważenia przyszłości QE na jesień. W rezultacie nie można wykluczyć efektu rozczarowania. Ten z kolei może okazać się bardziej znaczący dla rynku niż ewentualna, mniej jastrzębia postawa Fed, która już teraz w oczach inwestorów jest prawdopodobna. Tymczasem wiele wskazuje na to, że polityka monetarna EBC zostanie zaostrzona, choć znacznie mniej niż oczekiwałby tego rynek. Zatem kluczowym pytaniem pozostaje: czy na eurodolarze obserwujemy początek trendu wzrostowego, czy też raczej początek nowej konsolidacji? Obecnie eurodolar znajduje się w okolicy 1,188. Najbliższe dni powinny przynieść spokojny handel. Rynek będzie oczekiwał na czwartkowe posiedzenie Rady Prezesów EBC.

 

Od połowy sierpnia złoty zyskuje względem euro, choć nie da się ukryć, że jest to proces dosyć mozolny. Co więcej, okolice poziomu 4,245 skutecznie uniemożliwiają dalszą aprecjację polskiej waluty. Niewykluczone, że w najbliższym czasie należy oczekiwać raczej ruchów w kierunku północnym. Obecnie eurozłoty oscyluje w pobliżu 4,255. Z kolei na USD/PLN mamy wyraźną korektę, która po wcześniejszej, dynamicznej aprecjacji polskiego orła nie stanowi zaskoczenia. Długoterminowa tendencja na USD/PLN pozostaje spadkowa i póki co nie wydaje się być zagrożona. Dzisiaj rano za amerykańską walutę należało zapłacić 3,58 PLN. 

 

W obecnym tygodniu najważniejszym punktem w kalendarium ekonomicznym będą wspomniane obrady Rady Prezesów EBC. Niemniej decyzję ws. stóp procentowych podejmie także RPP, choć w tym przypadku nie należy oczekiwać ani żadnych decyzji, ani jakichkolwiek spektakularnych zapowiedzi. We wtorek rozpocznie się coroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy. Mimo wszystko wydarzenie to raczej nie wpłynie w istotny sposób na rynek. Ponadto warto zwrócić uwagę na najnowsze dane makroekonomiczne. Dzisiaj poznamy indeks Sentix oraz inflację PPI dla strefy euro. W kolejnych dniach odbędzie się publikacja usługowych indeksów PMI, tempa wzrostu sprzedaży detalicznej oraz dynamiki PKB w drugim kwartale 2017 r. dla Eurolandu. Inwestorzy poznają także tempo wzrostu zamówień na dobra trwałego użytku oraz usługowe indeksy ISM i PMI dla Stanów. Dodatkowo za oceanem zostanie zaprezentowana Beżowa Księga.  

 

MM Prime TFI, Michał Majcherek

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail