Start the game – Akcelerator gier video

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

list_inten
W 2017 r. wartość polskiego rynku gier wideo osiągnie 1,84 mld złotych. Aby, w pełni wykorzystać potencjał branży Agencja Rozwoju Przemysłu, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Powiat Cieszyński podpisały list intencyjny powołujący Akcelerator gier video. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, który będzie dodatkowym impulsem rozwojowym dla branży.

Wspólna inicjatywa pomoże absolwentom kierunków związanych z tworzeniem gier w zakładaniu firm oraz pozwoli przezwyciężyć pierwsze bariery związane z wejściem na rynek. Dodatkowo poprzez wsparcie samej edukacji, działanie Akceleratora będzie szerzej oddziaływało na branżę gier wideo dzięki tworzeniu wykwalifikowanej kadry.

Polskie gry wideo już dziś podbijają serca milionów graczy na całym świecie i udowadniają, że światowej sławy produkty mogą powstawać w Polsce i w oparciu o rodzimą myśl technologiczną. Akcelerator powołany dzięki współpracy grona instytucji przyczyni się do jeszcze skuteczniejszego wykorzystania potencjału, jaki tkwi w młodych Polakach. Nowy projekt to szansa na połączenie ich pasji z biznesem. Jednym z priorytetów rządu jest stworzenie takich warunków, które pozwolą zatrzymać w Polsce utalentowanych, tu wykształconych młodych ludzi ? powiedział obecny na podpisaniu minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz. – Atrakcyjne i innowacyjne projekty biznesowe potrzebują solidnego zaplecza intelektualnego. Takie właśnie zaplecze chcemy zapewnić naszym przedsiębiorcom i inwestorom. Wykorzystanie talentów młodych, ambitnych ludzi ? absolwentów polskich uczelni, to szansa na rozwój gospodarki i zwiększenie jej efektywności. A długofalowym efektem takich działań będzie niewątpliwie wzrost udziału rodzimego kapitału w naszym PKB ? dodał.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że Ministerstwo Rozwoju będzie wspierać budowę Akceleratora. – Z dużą nadzieją przyglądamy się temu projektowi. Bardzo nam zależy na dalszym rozwoju branży, który już święci swoje triumfy na świecie ? dodała wiceminister Emilewicz.

Partnerem merytorycznym projektu został Uniwersytet Śląski. Jego zamiejscowy Wydział Artystyczny w Cieszynie, kształci wyspecjalizowaną kadrę na kierunku: Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Administracyjnie Akcelerator powiązany będzie z Powiatem Cieszyńskim, który zapewni niezbędną infrastrukturę. Natomiast ARP, która postawiła sobie za cel rozwój tej innowacyjnej branży, zapewni wsparcie finansowe projektu.

Branża gier wideo to bardzo innowacyjny sektor gospodarki. Szacujemy, że w 2017 r. wartość polskiego rynku gier wideo, osiągnie 1,84 mld złotych. Uruchomienie akceleratora będzie dodatkowym impulsem rozwojowym dla branży. Chcemy, aby w Polsce powstawała jak najwięcej światowych hitów, na miarę słynnego ?Wiedźmina? ? podkreślił prezes ARP Marcin Chludziński.

Akcelerator powstanie w oparciu o ścisłą współpracę z uczelniami kształcącymi specjalistów: grafików, informatyków, designerów.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś podkreślił, że jego uczelnia reaguje na potrzeby rynku i jest kreatorem nowych rozwiązań. – Dlatego też z wielką przyjemnością rozpoczynamy kolejną inicjatywę z Agencją Rozwoju Przemysłu oraz Powiatem Cieszyńskim utworzenia pilotażowego programu w obszarze rynku gier komputerowych. Jestem przekonany, że nasze wspólne działanie przyczyni się do generowania nowych pomysłów projektów badawczych, skutecznej komercjalizacji rozwiązań, a przede wszystkim stymulowania edukacji w zakresie gier ? dodał.

Siedzibą Akceleratora będzie Cieszyn, gdzie prężnie działa kierunek studiów: Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Natomiast początkowym obszarem działania Województwo Śląskie.

Powiat Cieszyński wspiera inicjatywę utworzenia na naszym terenie programu pilotażowego w obszarze rynku gier komputerowych. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby stworzyć u nas przyjazne warunki dla działalności firm i osób w tym zakresie ? powiedział Janusz Król, Starosta Powiatu Cieszyńskiego

Akcelerator będzie wspierał absolwentów poprzez opiekę mentorską, pomoc w pozyskaniu finasowania wydawcy lub inwestora, prowadzeni księgowości, tłumaczeniu gier. Dodatkowo będzie można ubiegać się o dofinansowanie projektów, wejście kapitałowe, a także finansowanie działań marketingowych np. koszt targów.

Akcelerator, jako forma pomocy w zakładaniu firm nie jest jeszcze w Polsce popularny. To połączenie inkubatora przedsiębiorczości z funduszem seed, w przypadku gier może dać to bardzo dobre efekty. Cieszyński Akcelerator to program pilotażowy. Pozwoli nam zdobyć cenne doświadczenie przy realizacji projektu ogólnopolskiego, którym ARP chce się zająć ? powiedział wiceprezes ARP, Michał Szaniawski.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail