Ustawa frankowa zagraża GPW i gospodarce

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ponad 40 mld złotych – tyle według wyliczeń Narodowego Banku Polskiego może kosztować ustawa frankowa. Straty banków to problem dla np. GPW. Jakie mogą być konsekwencje? Wyjaśnia analityk.

waluty.Still001

– Prezydencka ustawa frankowa jest swoistym kompromisem pomiędzy interesem frankowiczów a interesem całego społeczeństwa. Być może wszyscy poniesiemy koszty ustawy, ponieważ jeżeli banki będą ponosiły straty to z pewnością przeniosą to na klientów. Z drugiej strony jest to pewna forma kompromisu, gdyż uwzględnia np. interesy kredytobiorców, którzy brali zadłużenie w złotym – mówi Mateusz Adamkiewicz, HFT Brokers.

To, co dobre dla frankowiczów nie koniecznie może okazać się korzystne dla naszego rynku.Trzeba pamiętać, że warszawska giełda jest mocno uzależniona od banków. Banki mają największy wpływ na notowania niemalże wszystkich indeksów na GPW.

– Jeżeli chodzi o kurs złotego to, tu nie ma ścisłej korelacji. Może się  to przełożyć negatywnie, bo na pewno nie pozytywnie. Żeby to ocenić musimy poczekać na ostateczne wyliczenia. Kluczową sprawą jest to ile ustawa może kosztować sektor bankowy. Jeżeli się okaże, że banki będą musiały ponieść 30-40 mld zł strat, a o takich wyliczeniach się mówi, to może się okazać, że nasz system bankowy nieco podupadnie i będzie wymagał dokapitalizowania – dodaje analityk.

Źródło: Newsrm.tv

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail