Załóż żłobek przy firmie i skorzystaj z ulgi podatkowej

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Od 2016 r. przedsiębiorca, który otworzy przyzakładowe przedszkole albo żłobek, będzie mógł pomniejszyć swój przychód do opodatkowania o koszty związane z prowadzeniem placówki. Firma będzie miała również możliwość dofinansowania pobytu dzieci pracowników w placówkach zewnętrznych. Wysokość wsparcia będzie niezależna od zarobków.

Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym wprowadza dla przedsiębiorców dwie możliwości wspierania pracowników. Po pierwsze firma będzie mogła otworzyć przyzakładową placówkę opiekuńczą, a wydatki związane z jej utrzymaniem ? wpisać w koszty uzyskania przychodu, czyli pomniejszyć przychód do opodatkowania. Natomiast jeżeli przedsiębiorca nie ma warunków do prowadzenia żłobka ani przedszkola, będzie mógł dofinansować pracownikom pobyt ich dzieci w placówkach zewnętrznych, publicznych lub prywatnych. Otrzymana pomoc finansowa będzie przychodem nieopodatkowanym, ale podlegającym naliczaniu składek zusowskich.

Maksymalna wysokość udzielonego wsparcia będzie zależeć od rodzaju ośrodka, do którego zostanie zapisana pociecha. ?W przypadku żłobka i klubu dziecięcego pracownik uzyska na każde dziecko do 400 zł miesięcznie. Z kolei jeśli chodzi o przedszkole, będzie to maksymalnie 200 zł miesięcznie na każde dziecko. Wysokość dofinansowania będzie niezależna od zarobków rodziców. Przedsiębiorstwo nie musi zdecydować się na maksymalną kwotę wsparcia? ? mówi Renata Kotecka z firmy Sage.

Nowelizacja ma wspomóc obywateli w łączeniu życia zawodowego z wychowywaniem dzieci. ?Do tej pory wydatki ponoszone przez przedsiębiorców na tworzenie placówek przyzakładowych nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu, nie podlegały żadnym ulgom i były dla firm obciążaniem. W konsekwencji niechętnie inwestowały one w żłobki i przedszkola? ? podkreśla ekspertka.

Źródło: infoWire

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail