Wyjątkowa wystawa Olimpiad Specjalnych w Zakopanem

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Trwa już odliczanie do rozpoczęcia IX. Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Białystok 2016, największego sportowego wydarzenia Olimpiad Specjalnych w Polsce w tym roku. Już 14 lutego w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego w Zakopanem otwarta zostanie wystawa unikalnych zdjęć, które prezentują osiągnięcia zawodników Olimpiad Specjalnych i historię ruchu Special Olympics w Polsce.

?Olimpiady Specjalne to największy na świecie ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Od blisko 50 lat dbamy o rozwój sportowy i integrację społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie na całym świecie, a od ponad 30 lat robimy to w Polsce. Według szacunków, jeden na 20 Polaków jest osobą  z niepełnosprawnością intelektualną. To ogromna grupa ludzi, która żyje wśród nas, ale jej potrzeby i umiejętności są często niedostrzegane lub ignorowane?, podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska

Wystawa składa się z 16 plansz, zawierających łącznie ponad 50 fotografii, pokazujących to co najpiękniejsze w Olimpiadach Specjalnych: radość z uprawiania sportu i udziału w rywalizacji sportowej, więź przyjaźni jaka tworzy się pomiędzy zawodnikami, trenerami i wolontariuszami czy smutek po nieudanym starcie w zawodach. Autorami zdjęć prezentowanych na wystawie są Leszek Kowalski, Grzegorz Kurkowski oraz Viola i Jacek Rzodeczko. Przygotowanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu Wojewody Świętokrzyskiego.

?Zdjęcia, które od 14 lutego  do 20 marca będzie można oglądać w Parku Miejskim w Zakopanem jednoznacznie pokazują, że sportowcy Olimpiad Specjalnych wkładają w zawody i treningi równie wiele wysiłku i poświęcenia, jak profesjonalni sportowcy. Zawsze walczą o zwycięstwo i robią to nie dla nagród, czy medali, ale dla samej radości z wygranej i przełamania własnych słabości. To jest właśnie duch prawdziwego sportu, który sportowcom Olimpiad Specjalnych jest szczególnie bliski?, powiedział Grzegorz Kurkowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane 2016.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Urzędem Miasta Zakopane. Urząd Miasta jest także współorganizatorem Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

?Dla mnie, Gospodarza Stolicy Polskich Tatr, jest to ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że możemy gościć sportowców z niepełnosprawnością intelektualną   oraz obserwować ich zmagania w sportowej rywalizacji. Wyjątkowy klimat Zakopanego oraz niezwykła atmosfera podczas rozgrywanych zawodów od lat sprzyja organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych imprez sportowych właśnie w naszym mieście. Cieszę się, że mieszkańcy Zakopanego oraz odwiedzający nas turyści będą  po raz kolejny świadkami sportowej rywalizacji pełnej niezwykłych emocji, niezapomnianych wrażeń i przeżyć?, powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych rozpoczną się 9 marca w Zakopanem, a zakończą 20 marca w Białymstoku. Weźmie w nich udział łącznie blisko 450 zawodników, reprezentujących wszystkie oddziały regionalne Olimpiad Specjalnych w Polsce. Zawodników podczas rywalizacji wspierać będzie blisko 300 trenerów, sędziów i wolontariuszy. Igrzyska w Zakopanem wspierają też wyjątkowi Ambasadorzy, legendy polskich sportów zimowych:

Małgorzata Tlałka-Długosz– trenerka, narciarka, alpejka, wraz z siostrą bliźniaczką czołowe zawodniczki świata lat osiemdziesiątych, mistrzyni Polski i Francji, olimpijka: reprezentantka barw biało-czerwonych (1984) i trójkolorowych (1988), szósta w slalomie specjalnym w Sarajewie, najlepsza z Polek w historii naszych startów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Małgorzata Tlałka-Długosz związana jest z Olimpiadami od 2002 roku kiedy była honorowym patronem Ogólnopolskiego Mityngu Olimpiad Specjalnych w narciarstwie zjazdowym, również mocno wspierała Olimpiady w czasie ostatniego Mityngu w 2014 roku, a po jego zakończeniu założyła klub Olimpiad Specjalnych przy swojej fundacji.

Józef Łuszczek – pierwszy Polak, który został mistrzem świata w biegach narciarskich. W 1978 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata w Lahti, a w prestiżowym plebiscycie Przeglądu Sportowego, uzyskał tytuł najlepszego polskiego sportowca. W ciągu swojej kariery 36 razy zdobył mistrzostwo Polski.

Zofia Kiełpińska – polska biathlonistka oraz biegaczka narciarska, medalistka mistrzostw świata i zimowej uniwersjady, dwukrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich: w Albertville (1992) i Lillehammer (1994)

Erwina Ryś-Ferens –  polska panczenistka, medalistka mistrzostw Europy i świata, czterokrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich: w Innsbrucku (1976), Lake Placid (1980), Sarajewie (1984) i Calgary (1988)

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych są najważniejszym etapem w rywalizacji o udział w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które w 2017 roku odbędą się w Austrii.

Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem przedstawicieli sportu, władz samorządowych i Ambasadorów Igrzysk odbędzie się 14 lutego 2016 r. o godz. 15:00. Więcej informacji o Igrzyskach znaleźć można na stronie: www.igrzyska2016.olimpiadyspecjalne.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail