W ubiegłym tygodniu najważniejsze indeksy giełdowe zostały zdominowane przez kolor zielony. W skali całego tygodnia, francuski CAC40 wzrósł o 3,1%, niemiecki DAX o 1,9%, a brytyjski FTSE250 o 1,6%. Z kolei w Stanach, DJI umocnił się o 0,9%, S&P500 o 0,7%, a NASDAQ zyskał 0,4%. W centrum uwagi rynku znalazły się Stany Zjednoczone, a dokładniej Donald Trump oraz przedstawiciele Fedu. W przemówieniu prezydenta USA po raz kolejny zabrakło konkretów. Mimo wszystko te było wyraźnie pro-biznesowe, toteż reakcja rynku była pozytywna. W międzyczasie członkowie FOMC zdołali istotnie wpłynąć na oczekiwania rynku co do dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Ich jastrzębie komentarze zostały zwieńczone równie jastrzębim wystąpieniem publicznym Janet Yellen. Szanse na marcową podwyżkę stóp procentowych istotnie wzrosły, aczkolwiek eurodolar dość zaskakująco zakończył piątkowe notowania białą świecą o długim korpusie. Dodatkowo po raz kolejny nie zawiodły dane z amerykańskiej gospodarki, w tym indeksy PMI oraz ISM. Na uwagę zasługują także dane ze strefy euro. Te w większości były zgodne z oczekiwaniami. Niemniej, nieco rozczarowująca okazała się dynamika sprzedaży detalicznej, która wyniosła -0,1% mdm wobec konsensusu na poziomie 0,4%.
Kolor zielony po raz kolejny dominował także na warszawskim parkiecie. W skali całego tygodnia, WIG20 wzrósł o 1%, mWIG40 o umocnił się o 0,8%, a sWIG80 zyskał 3,3%. Wzrostom sprzyjały m.in. przyzwoite odczyty makroekonomiczne. Finalny odczyt wzrostu PKB w czwartym kwartale 2016 r. wyniósł 2,7% rdr. Z kolei przemysłowy indeks PMI skurczył się do 54,2 pkt z 54,8 pkt. Jednak to nadal bardzo solidna wielkość świadcząca o dobrej koniunkturze w polskim przemyśle. Co więcej, inwestorzy skupili się na raportach finansowych spółek notowanych na GPW w Warszawie. Wyniki finansowe były bardzo dobre w przypadku CCC. Ponadto, spółka będzie kontynuować dynamiczną ekspansję, co zostało pozytywnie ocenione przez rynek. W efekcie kurs akcji poprawił swoje historyczne szczyty. Solidne wyniki finansowe zostały zaprezentowane także przez Dom Development, Apator, Idea Bank oraz Comarch.
Obecny tydzień zapowiada się niezmiernie interesująco. Na uwagę zasługują przede wszystkim banki centralne ? EBC oraz NBP, które podejmą decyzję ws. stóp procentowych. W obu przypadkach rynek nie spodziewa się żadnych zmian. Niemniej, inwestorzy zwrócą szczególną uwagę na konferencję z udziałem Adama Glapińskiego, który zapewne nieco szerzej odniesie się do kształtu polityki monetarnej w dobie wyraźnie rosnącej inflacji. Ponadto, inwestorzy poznają liczne odczyty makroekonomiczne m.in. najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy tzw. payrollsy.
Analiza techniczna
Pierwszy tydzień marca przyniósł dalsze wzrosty indeksu największych polskich spółek. Długo oczekiwana przez rynek korekta wciąż nie nadeszła. W efekcie WIG20 zakończył miniony tydzień na poziomie 2232 pkt. Z jednej strony może niepokoić fakt, że indeks dwukrotnie odbił się od oporu w rejonach 2270 pkt. Z drugiej strony, ewentualna formacja podwójnego szczytu nie została potwierdzona przez wolumen obrotów. Za potencjalny sygnał sprzedaży należy uznać przełamanie wsparcia na poziomie 2200 pkt. Z kolei w przypadku kontynuacji wzrostów, najbliższym celem jest poziom 2300 pkt.
Na spółkę tygodnia wybraliśmy LARQ. W ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych cena akcji niniejszego holdingu wzrosła o 10,2%. Po utworzeniu przez średnie kroczące formacji złotego krzyża, kurs dynamicznie zaczął poruszać się w kierunku północnym. W efekcie cena akcji rozpoczęła nową falę wzrostową oraz ustanowiła swoje historyczne szczyty. Tym niemniej warto zwrócić uwagę, że kurs nie zdołał przełamać ustanowionych maksimów, oscylator RSI znajduje się na wysokim poziomie, a kształt ostatniej sesyjnej świecy generuje ryzyko korekty. Jeżeli kolejna świeca będzie tą o ciemnym korpusie, to zostanie utworzona formacja wisielca ? zapowiedź spadków.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.