Podsumowanie tygodnia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Nowoczesne Technologie

 

 

Pomimo braku zdecydowanych impulsów podażowych, najważniejsze rynki giełdowe w minionym tygodniu znalazły się w fazie korekty. W skali całego tygodnia, DJI stracił 1,5%, S&P500 1,4%, a NASDAQ 1,2%. W Europie, brytyjski FTSE250 zniżkował o 0,6%, niemiecki DAX o 0,3%, a francuski CAC40 o 0,2%. Na uwagę zasługują kolejne pro – restrykcyjne wypowiedzi członków FOMC, choć w ocenie rynku nadal zbyt mało jastrzębie. Ponadto, początkowo przesuwane głosowanie Kongresu ws. reformy ochrony zdrowia nie zakończyło się pomyślnie dla Donalda Trumpa – proponowana ustawa została wycofana z powodu braku wystarczającej liczby głosów. To zła wiadomość dla budżetu federalnego. Porażka prezydenta świadczy także o braku jedności w Partii Republikańskiej, co może budzić wątpliwości w kontekście wprowadzenia zapowiedzianych zmian w systemie podatkowym. Tymczasem w Europie obawy rynku co do nadchodzących wyborów we Francji istotnie zmalały. Ubiegłotygodniowa debata wyborcza okazała się niezbyt udana dla eurosceptycznej Marine Le Pen. Warto również zwrócić uwagę na najnowsze, choć nieco mniej liczne dane makroekonomiczne. Wstępne odczyty indeksów PMI dla strefy euro (56,2 pkt i 56,5 pkt kolejno dla sektora przemysłowego i usługowego) okazały się wyraźnie wyższe od prognoz. Te z kolei w Stanach były zdecydowanie niższe od oczekiwań, lecz mimo wszystko nadal solidne. Przemysłowy indeks PMI wyniósł 53,4 pkt, podczas gdy usługowy 52,9 pkt. Z drugiej strony nie zawiodła dynamika zamówień na dobra trwałego użytku – 1,7% mdm wobec konsensusu na poziomie 1,5%. 

Czerwień zdominowała także warszawski parkiet. W skali całego ubiegło tygodnia, WIG20 stracił 2,7%, mWIG40 2%, a sWIG80 0,1%. Polskie kalendarium ekonomiczne tym razem nie było nader bogate. Inwestorzy poznali stopę bezrobocia za miesiąc luty. Wynik na poziomie 8,5% świadczy o solidnej kondycji rynku pracy. Ponadto, na uwagę zasługuje publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia RPP. Dokument po raz kolejny potwierdził dotychczasowe nastawienie Rady – polityka stabilizacji stóp procentowych będzie trwać do końca 2017 r. Mimo wszystko część rynku nadal oczekuje, że pierwsze podwyżki stóp procentowych będą miały miejsce w obecnym roku. Inwestorzy poznali także wiele sprawozdań finansowych spółek notowanych na GPW. Bardzo solidne wyniki zostały zaprezentowane przez Forte, Uniwheels, czy też GTC.

W obecnym tygodniu inwestorzy poznają wiele danych makroekonomicznych ze Stanów oraz z Europy. W centrum uwagi niewątpliwe znajdzie się dynamika amerykańskiego PKB. Ponadto, w nadchodzących dniach Theresa May wyśle oficjalny list informujący o opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Należy pamiętać, że trwa sezon wynikowy, toteż wiele spółek opublikuje swoje wyniki finansowe m.in. Wielton, CD Projekt, ENEA, Energa, Bogdanka.  

 

Analiza techniczna

W ubiegłym tygodniu indeks blue chipów wyraźnie zniżkował. W efekcie na wykresie pojawiła się luka cenowa, a WIG20 zakończył tydzień na poziomie 2234 pkt. Rynek przełamał dotychczasową linię trendu wzrostowego, jednak następnie próbował powrócić stanu wyjściowego. Próba nie przyniosła pożądanego efektu, a piątkowe notowania zostały zakończone świecą Doji – na rynku pojawiła się niepewność. Mimo wszystko spadkom towarzyszył niski wolumen obrotów. Zatem póki co korekta przybrała formę konsolidacji. Ewentualne przełamanie wsparcia na poziomie 2200 pkt będzie bardzo wyraźnym sygnałem sprzedaży.  

Najbardziej wyróżniającą się spółką w minionym tygodniu był Ursus. W ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych, cena akcji tegoż przedsiębiorstwa wzrosła o 33,2%. Kurs poruszał się w trendzie wzrostowym od czerwca 2016 r. Jednak ubiegłotygodniowa informacja o nowej, znaczącej umowie była bardzo mocnym impulsem dla walorów producenta maszyn rolniczych. Niemniej, psychologiczny poziom 4 zł okazał się zbyt solidną barierą. W najbliższych dniach rynek będzie testował wsparcie na poziomie 3,5 zł. Po tak dynamicznych wzrostach nie można wykluczyć kontynuacji korekty, przy zachowaniu potencjału do dalszych wzrostów w szerszej perspektywie.

 

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail