Już w czwartek Rada Prezesów EBC podejmie decyzję ws. dalszej polityki monetarnej. Rynek nie spodziewa się żadnych zmian, choć z niecierpliwością oczekuje na konferencję z udziałem Mario Draghiego, podczas której szef EBC prawdopodobnie nieco bardziej naszkicuje dalsze plany związane z kształtem polityki pieniężnej. Rynek oczekuje tego wydarzenia, co jest też widoczne na wykresie eurodolara, który pozostaje w krótkoterminowym układzie konsolidacyjnym. Tym niemniej, w piątek główna para walutowa odnotowała nieco mocniejszy ruch w kierunku północnym (0,6%). To efekt słabych danych z amerykańskiego rynku pracy. Co prawda stopa bezrobocia spadła do 4,3%, a dane na temat płacy godzinowej wpisały się w konsensus (0,2% mdm), ale zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła zaledwie 138 tys. wobec oczekiwań na poziomie 185 tys. To kolejny rozczarowujący odczyt z amerykańskiej gospodarki, który może budzić nieco wątpliwości co do jej faktycznego stanu. Fed najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe już czternastego czerwca, choć rynek może zacząć sceptycznie spoglądać w kierunku zapowiedzianego tempa zacieśniania monetarnego. Niniejsze wątpliwości zostaną prawdopodobnie rozwiane dopiero podczas konferencji z udziałem Janet Yellen. W piątek eurodolar przełamał lokalne szczyty, jednak na początku nowego tygodnia nieznacznie zniżkuje. Obecnie mamy rejony 1,126, zatem scenariusz zakładający kontynuację krótkoterminowej konsolidacji wydaje się być aktualny.
Tymczasem sytuacja złotego jest stabilna. Solidna postawa polskiej gospodarki, wątpliwości rynku związane z polityką najważniejszych banków centralnych oraz bardzo dobre nastroje na globalnych rynkach finansowych powodują, że polski orzeł pozostaje mocny względem europejskiej oraz amerykańskiej waluty. Aktualnie para EUR/PLN znajduje się w pobliżu 4,182, a więc nieco wyżej niż lokalny dołek 4,151. Dynamika aprecjacji złotego wyhamowała, jednak póki co notowania eurozłotego pozostają stabilne i odznaczają się niewielką zmiennością. Tymczasem po piątkowych spadkach na USD/PLN, które doprowadziły kurs do poziomu 4,704, dzisiaj mamy korektę. Obecnie para oscyluje w okolicy 3,71. Mimo wszystko linia trendu spadkowego pozostaje wyraźna i aktualnie nie wydaje się być zagrożona.
Na miano najważniejszego wydarzenia tygodnia niewątpliwie zasługują obrady Rady Prezesów EBC. Niemniej, w obecnym tygodniu inwestorzy poznają również kilka istotnych wielkości ekonomicznych. Dzisiaj odbędą się publikacje indeksów ISM i PMI dla Stanów, oraz usługowych indeksów PMI dla strefy euro i Chin. W kolejnych dniach na uwagę zasługuje publikacja bilansu handlowego oraz wskaźników inflacji CPI i PPI dla Chin, a także odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej dla strefy euro. Inwestorzy poznają również dane na temat sprzedaży i zapasów amerykańskich hurtowników. Należy pamiętać, że w nadchodzący weekend odbędą się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii oraz we Francji.
Michał Majcherek, MM Prime TFI