W zeszłym tygodniu Mario Draghi odsłonił karty EBC. Część rynku mogła czuć się rozczarowana, bowiem ani komunikat EBC, ani konferencja z udziałem Mario Draghiego nie miały charakteru jastrzębiego. Teraz nadszedł czas na FOMC, który już w środę podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Rynek jest przekonany, że te zostaną podniesione. Niemniej, najważniejszym aspektem tego wydarzenia będzie konferencja z udziałem Janet Yellen, podczas której szefowa Rezerwy Federalnej najprawdopodobniej odniesie się do dalszego kształtu polityki monetarnej. Ponadto, Fed przedstawi najnowsze projekcje gospodarcze, które z uwagi na serię nieco gorszych danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki będą miały szczególne znaczenie dla inwestorów. W efekcie rynek w dalszym ciągu znajduje się w fazie oczekiwania, toteż główna para walutowa kontynuuje dwutygodniową konsolidację o ograniczeniach na poziomie 1,129 i 1,111. Obecnie eurodolar oscyluje na poziomie 1,121.
Tymczasem nie należy zapominać o ciągle aktywnym ryzyku politycznym. Co prawda dość zaskakujące wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii oddziałują jedynie na kurs funta, lecz nadal istotne ryzyko polityczne związane z Donaldem Trumpem może wpływać na zachowanie eurodolara. Wczoraj z kolei odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji. Partia Emmanuela Macrona zdobyła wyraźną większość w Zgromadzeniu Narodowym, co niewątpliwie stanowi bardzo dobrą wiadomość dla nowego prezydenta, który będzie mógł zrealizować swoje zapowiedzi z kampanii. To jednak nie koniec emocji wyborczych w Europie w tym roku. Przed nami wybory do Bundestagu (we wrześniu), a być może również do włoskiego parlamentu.
Sytuacja złotego pozostaje naprawdę dobra. Po lekkiej korekcie polski orzeł ponownie zyskuje względem dolara oraz euro. Para EUR/PLN znajduje się obecnie w okolicy 4,185. Najbliższe wsparcie stanowi poziom 4,171, podczas gdy ewentualny opór to 4,21. Trend wzrostowy wyraźnie wyhamował, jednak rynek nie wydaje się kwapić do istotnej korekty. Sytuacja na USD/PLN jest bardzo podobna, choć w tym przypadku mamy wyraźną konsolidację o ograniczeniach na poziomie 3,705 i 3,77. Aktualnie para oscyluje w okolicy 3,73.
Na miano najważniejszego wydarzenia tygodnia niewątpliwie zasługuje posiedzenie FOMC, choć decyzję ws. stóp procentowych podejmie także BoJ. W obecnym tygodniu warto również zwrócić uwagę na liczne odczyty makroekonomiczne. Dzisiaj odbędzie się publikacja danych na temat polskiej inflacji CPI. W kolejnych dniach inwestorzy poznają dane ze strefy euro: indeksy ZEW, bilans handlowy oraz inflację HICP. Ponadto, w Stanach oraz w Chinach odbędą się publikacje danych na temat sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Należy pamiętać, że czwartek jest dniem wolnym od pracy w Polsce (uroczystość Bożego Ciała). W związku z tym, w drugiej części tygodnia aktywność polskich inwestorów na rynkach finansowych może być znacznie mniejsza.
Michał Majcherek, MM Prime TFI