Branża handlowa nie godzi się na nowy podatek

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Podatek obrotowy od sklepów wielkopowierzchniowych, proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość, miał wejść w życie od stycznia 2016 r. Najprawdopodobniej zacznie jednak funkcjonować od kwietnia. Bez względu na termin wprowadzenia podatku organizacje z branży handlowej są mu przeciwne.

?Ważne, aby każda propozycja była konsultowana z branżą, a tego obecnie brakuje, dlatego zachęcamy rządzących do rozmów, zanim jakiś pomysł zostaje formalnie przedstawiony? ? zaznacza Radosław Knap, dyrektor Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Nowym podatkiem mają być objęte sklepy o powierzchni handlowej większej niż 250 m2. ?Taką wielkość mają nie tylko sklepy w centrach handlowych, lecz także te na osiedlach? ? zauważa ekspert. Wszystkie takie podmioty płaciłyby do budżetu państwa podatek w wysokości nawet do 2% swoich obrotów.

?Każdy przedsiębiorca będzie musiał sobie poradzić z podatkiem indywidualnie. Część podmiotów będzie w stanie pokrywać go z zapasu swojej marży. Jednak w zdecydowanej większości przełoży się to na dostawców czy klientów, bo ceny mogą wzrosnąć?.

Podobny podatek funkcjonował do niedawna na Węgrzech. W lipcu 2015 r. został zawieszony, po tym kiedy Komisja Europejska zauważyła, że dyskryminuje on branżę handlową. Jak będzie z podatkiem w Polsce?

Źródło: infoWire.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail