Na przestrzeni ostatnich lat model biznesowy Poczty Polskiej uległ wyraźnej zmianie. Coraz większa presja konkurencyjna oraz dynamiczne zmiany na rynku pocztowym zmusiły największego polskiego operatora pocztowego do poszukiwania nowych rozwiązań i innowacji, które umożliwiłyby utrzymanie dotychczasowej pozycji na rynku. Nowa strategia została zaimplementowana także w przypadku Banku Pocztowego, należącego do grupy kapitałowej Poczta Polska. Jednym z jej efektów jest nowo otwarta platforma bankowości internetowej i mobilnej – EnveloBank. Czy pomysł ten stanowi receptę na sukces, czy też spóźnioną odpowiedź na oczekiwania klientów i trendy rynkowe?
W ofercie EnveloBanku można odnaleźć najbardziej tradycyjne produkty bankowe tj. konta osobiste i firmowe, lokaty oraz kredyty gotówkowe. Nowym, interesującym rozwiązaniem wydaje się być opcja Moneyback od przesyłek pocztowych, szczególnie godna uwagi tych, którzy często korzystają z usług Poczty Polskiej (Paczka24 i Pocztex). Kwestię oceny atrakcyjności dostępnych rozwiązań należy zostawić każdemu klientowi z osobna, bowiem ta uzależniona jest nie tylko od cennika, który wydaje się mieć wiele punktów wspólnych z tymi u konkurencji, ale również od indywidualnych preferencji. Warto jednak nieco dłużej zatrzymać się przy unikatowym produkcie EnveloBanku – Moneyback od przesyłek pocztowych. Rozwiązanie to dotyczy bardzo atrakcyjnego i dynamicznie rozwijającego się w Polsce rynku e-commerce. Niniejsze rozwiązanie może okazać się bodźcem skłaniającym część osób do wypróbowania nowej platformy Banku Pocztowego. Niemniej ze względu na kilka ograniczeń tej opcji nie wydaje się, aby ta zrewolucjonizowała rynek i okazała się przełomem w działalności banku.
Niewątpliwie decyzja Banku Pocztowego o utworzeniu nowej platformy, jest zgodna z obecnymi trendami na rynku, na którym to Internet i mobilność wypiera bankowość ,,fizyczną”. Dlatego też, niniejszy ruch należy ocenić pozytywnie z czysto biznesowego punktu widzenia. Mimo wszystko, trudno wyobrazić sobie ogromny sukces nowej platformy, której utworzenie z całą pewnością było spóźnione. Co więcej, obawy te są potęgowane przez fakt, że z usług EnveloBanku nie mogą korzystać klienci Banku Pocztowego. Jedynym rozwiązaniem dla tych osób pozostaje rezygnacja z tradycyjnej formy rachunku w Banku Pocztowym, choć to nadal wyklucza możliwość korzystania z bankowości mobilnej. Taki model biznesowy ma przyczynić się do pozyskania nowych klientów. Czy tak się stanie? Część Polaków pewnie będzie chciało wypróbować nowy produkt, jednak inne banki komercyjne już od dawna rywalizują pod względem innowacyjności i mobilności, toteż nie wydaje się, aby nowa usługa Banku Pocztowego mogła podbić rynek.
Na niekorzyść EnveloBanku przemawia także fakt, że Bank Pocztowy nie należy do grona tych największych i najbardziej rozpoznawalnych marek w kraju. Jego pozycja rynkowa jest znacznie słabsza i raczej nie należy oczekiwać, że spóźniony krok w kierunku innowacyjności odmieni ten stan rzeczy. Niemniej należy podkreślić, że zgodnie z przyjętą strategią Banku Pocztowego, nie o to w tym wszystkim chodzi. Nadrzędnym celem podmiotu zależnego od Poczty Polskiej, jest zdobycie pozycji lidera w bankowości detalicznej w Polsce regionalnej. EnveloBank może w tym pomóc, zwłaszcza że działalność Banku Pocztowego bazuje nie tylko na oddziałach, ale również na placówkach Poczty Polskiej. Należy to zaliczyć w poczet przewagi konkurencyjnej w porównaniu z innymi bankami – w mniejszych miejscowościach, to właśnie Bank Pocztowy z nową platformą Internetowo-mobilną, ma szansę na ewentualny wzrost skali biznesu.
Podsumowując, w obecnych realiach EnveloBank należy uznać za platformę niezbędną i innowacyjną, natomiast równocześnie warto podkreślić, że decyzja o utworzeniu tego narzędzia była zdecydowanie spóźniona. To sprawia, że nowa usługa raczej nie przyniesie ogromnego sukcesu biznesowego, a raczej przyczyni się do obrony dotychczasowej pozycji rynkowej Banku Pocztowego tj. do zachowania status quo.
Adrian Apanel
MM Prime TFI S.A.