Jednym z najważniejszych wydarzeń obecnego tygodnia było niewątpliwie posiedzenie Rady Prezesów EBC, która po raz kolejny nie dokonała żadnych zmian w polityce monetarnej strefy euro. Brak decyzji był zgodny z konsensusem rynkowym. Znacznie więcej uwagi przykuła konferencja z udziałem Mario Draghiego, którego wypowiedzi ostatnimi czasy są de facto niemal identyczne. Szef banku potwierdził gołębie nastawienie Rady Prezesów EBC oraz przyznał, że ta nie dyskutowała na temat ograniczenia skali programu QE, który będzie trwał na pewno do końca bieżącego roku. Draghi standardowo podkreślił rolę reform strukturalnych, które powinny zostać przeprowadzone w Eurolandzie. Mimo wszystko konferencja wsparła postawę euro względem dolara, co zapewne było pochodną następujących słów Włocha ,,zagrożenia dla wzrostu gospodarczego nieco się zmniejszyły?. Tym niemniej nie da się ukryć, że takowe stwierdzenie w obliczu jastrzębiego Fedu stanowi tylko tymczasowy impuls dla europejskiej waluty. Już w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie FOMC, na którym prawdopodobnie, zgodnie z oczekiwaniami rynku, zostaną podniesione stopy procentowe. Co więcej, potencjalna podwyżka będzie dopiero pierwszą z trzech zapowiedzianych na 2017 r., co generuje istotną przewagę dla dolara. Na początku dnia główna para walutowa znajduje się w okolicy 1,06. Opór stanowi poziom 1,063, jednakże bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się powrót do trendu spadkowego.
W Polsce niewątpliwie wiele emocji wywołało głosowanie unijnych przywódców na przewodniczącego Rady Europejskiej. Reelekcja Donalda Tuska została poparta przez wszystkich członków UE za wyjątkiem Polski. To niewątpliwe sytuacja zaskakująca, jednakże pozostająca bez wpływu na kwotowanie złotego, w przeciwieństwie do wewnętrznych zawirowań politycznych w minionym roku. W obecnym tygodniu odbyło się także posiedzenie RPP. Stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami pozostały niezmienione. Co więcej, rada rozwiała wszelkie nadzieje rynku. Dotychczasowe prognozy NBP uległy nieznacznej rewizji, jednakże stanowisko RPP pozostało bez zmian ? polityka stabilizacji stóp procentowych będzie trwać do końca 2017 r., a być może nawet do końca 2018 r. Mimo wszystko również i to wydarzenie pozostało bez echa na rynku. Aktualnie eurozłoty znajduje się w okolicy poziomu 4,325 i tym samym pozostaje w konsolidacji 4,27 ? 4,33. Rynkowi wydaje się brakować impulsów, które pozwoliłyby mu obrać konkretny kierunek. Trend horyzontalny trwa dalej również na crossowej parze USD/PLN, która póki co znajduje się nieco powyżej 4,08. Opór stanowi poziom 4,1, podczas gdy za wsparcie należy uznać 4,05.
Dzisiaj warto zwrócić uwagę na dane makroekonomiczne z Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Jednak na miano wydarzenia dnia bezapelacyjnie zasługuje publikacja najnowszych payrollsów. Środowy, bardzo solidny odczyt raportu ADP (298 tys. wobec konsensusu na poziomie 190 tys.) pozwala oczekiwać, że dane z amerykańskiego rynku pracy po raz kolejny nie zawiodą.
Łukasz Rozbicki, MM Prime TFI