Michał Majcherek Nowoczesne Technologie
Miniony tydzień przyniósł inwestorom niezwykle wiele emocji rynkowych. Wszystko wskazuje na to, że te w najbliższych dniach nie opadną. W centrum uwagi inwestorów znajdzie się Korea Północna oraz Francja – dwa ogniska niepokoju, które mogą istotnie zatrząść rynkami finansowymi. Sytuacja makroekonomiczna zejdzie na dalszy plan, zwłaszcza że zarówno gospodarka amerykańska, jak i europejska pozostaje bardzo solidna. Co więcej, najnowsze dane wykazały, że póki co, kondycja gospodarcza Państwa Środka również nie powinna być przedmiotem obaw. Dynamika PKB w pierwszym kwartale 2017 r. wyniosła 6,9% rdr wobec prognoz na poziomie 6,8%, podczas gdy marcowe tempo wzrostu sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej osiągnęło wartość 10,9% rdr i 7,6% rdr względem oczekiwań na poziomie 9,6% i 6,3%. Zatem w najbliższym czasie to ryzyko polityczne, a być może raczej niepewność polityczna będzie decydować o globalnych nastrojach rynkowych. Niemniej, ze względu na ową niepewność oraz na stopniowy powrót inwestorów do handlu, zmienność rynkowa w bieżącym tygodniu może pozostać niewielka. Obecnie główna para walutowa oscyluje w rejonach 1,065. To oznacza, że nadal znajdujemy się w średnioterminowym trendzie wzrostowym. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,07, podczas gdy za wsparcie należy uznać 1,057.
Polski złoty, jako waluta kraju zaliczanego do grona rynków emerging markets jest bardzo wrażliwa na negatywne zmiany globalnego sentymentu rynkowego. Tym niemniej póki co postawa złotego w obliczu rosnących napięć politycznych pozostaje naprawdę przyzwoita. Para EUR/PLN znajduje się nieco powyżej poziomu 4,24. Najbliższym oporem pozostają rejony 4,25, które w ostatnim czasie okazały się bardzo istotną barierą. Za najbliższe wsparcie należy uznać poziom 4,23. Z kolei para USD/PLN oscyluje w pobliżu 3,985. Dotychczasowe testy psychologicznej granicy 4,0 zakończyły się fiaskiem, toteż ostatnie, dynamiczne zwyżki tej pary wyraźnie wyhamowały. Po drugiej stronie mamy wsparcie w okolicy 3,975.
W najbliższych dniach z całą pewnością należy obserwować dalszy rozwój sytuacji wokół Korei Północnej. Niemniej na uwagę zasługują również najnowsze dane makroekonomiczne. Inwestorzy poznają dane ze Stanów: dynamikę produkcji przemysłowej, indeks Fed z Filadelfii, indeks Conference Board oraz indeksy PMI. Co więcej, Fed opublikuje Beżową Księgę. Na uwagę zasługują także indeksy PMI dla strefy euro. Tymczasem w Polsce odbędzie się publikacja tempa wzrostu sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Dodatkowo rynek pozna treść protokołu z ostatniego posiedzenia RPP. Należy dodać, że pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 23 kwietnia tj. w najbliższą niedzielę.
Michał Majcherek, MM Prime TFI