Podsumowanie tygodnia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

 

Ubiegłotygodniowe kalendarium ekonomiczne nie było nader pasjonujące, toteż handel na globalnych rynkach finansowych przebiegał spokojnie. W skali całego tygodnia, brytyjski FTSE250 stracił 0,7%, niemiecki DAX osłabił się o 0,2%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,1%. W Stanach, S&P500 umocnił się o 0,2%, a DJI wzrósł o 0,1%. Nieco większy ruch odnotował NASDAQ (1,8%), który jednak nieco wcześniej mocno zniżkował – wyprzedaż akcji spółek technologicznych. Niewiele dzieje się również na wykresie eurodolara, który nadal tkwi w konsolidacji na poziomie 1,111 – 1,129. Na uwagę zasługują przede wszystkim słowa niektórych przedstawicieli Rezerwy Federalnej, które nie wkomponowały się w jastrzębi przekaz banku wystosowany po ostatnich obradach FOMC. Według tych warto zaczekać z kolejnym etapami zacieśniania monetarnego do czasu poprawy danych ekonomicznych i wzrostu inflacji. Tymczasem seria słabszych danych z amerykańskiej gospodarki nadal trwa. Odczyty wstępnych indeksów PMI okazały się rozczarowujące. Wskaźnik dla sektora przemysłowego wyniósł 52,1 pkt wobec oczekiwań na poziomie 53 pkt, natomiast dla sektora usług osiągnął wartość 53 pkt względem prognoz na poziomie 53,7 pkt. Wyniki te potwierdzają dobrą koniunkturę gospodarczą, choć wskazują na zniżkujący optymizm managerów w amerykańskiej gospodarce. Wstępne indeksy PMI zostały opublikowane także w strefie euro – niniejsze wskaźniki dla przemysłu i usług wyniosły kolejno 57,3 pkt oraz 54,7 pkt. Warto dodać, że w ubiegłym tygodniu odbył się również szczyt UE. Ten jednak pozostał bez echa na rynku.   

 

Tymczasem w Polsce indeks blue chipów w skali całego tygodnia nie zmienił swojej wartości. Niemniej, mWIG40 zyskał 1,9%, a sWIG80 stracił 0,4%. Inwestorzy poznali wiele istotnych danych z polskiej gospodarki. Poziom przeciętnych wynagrodzeń nadal dynamicznie rośnie – majowe tempo wzrostu wyniosło 5,4% rdr. Co więcej, dynamika sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej wyniosła kolejno 8,4% rdr oraz 9,1% rdr. To kolejne odczyty potwierdzające bardzo dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce. Na uwagę zasługuje także fakt, że GPW w Warszawie zakończyła okres bezkrólewia – Marek Dietl został nowym prezesem spółki. Ponadto, w ubiegłym tygodniu spółka Play Communications oficjalnie potwierdziła plany debiutu na warszawskim parkiecie. 

 

W obecnym tygodniu w centrum uwagi rynku znajdą się liczne przemówienia Mario Draghiego oraz innych przedstawicieli europejskiej bankowości centralnej w ramach kilkudniowej konferencji w Sintrze. Ponadto, w Londynie przemawiać będzie Janet Yellen. Na uwagę zasługują także najnowsze dane makroekonomiczne m.in. rewizja amerykańskiej dynamiki PKB w pierwszym kwartale 2017 r. oraz indeksy zaufania dla strefy euro. Z kolei w Polsce odbędzie się publikacja stopy bezrobocia.  

 

Analiza techniczna

 

W ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych sytuacja techniczna indeksu największych polskich spółek nie uległa zmianie. Pierwsza część tygodnia została zdominowana przez sprzedających, choć byki szybko zdołały przejąć inicjatywę i odrobić straty. W ostatnich dniach tygodnia siły wyrównały się, natomiast zmagania rynku ograniczyły się do testowania psychologicznego poziomu 2300 pkt. W efekcie w skali całego tygodnia WIG20 nie odnotował żadnych zmian i zakończył piątkowe notowania na poziomie 2304 pkt. Zatem konsolidacja trwa w najlepsze, co zachęca inwestorów do przyjęcia postawy oczekującej. Kluczowe poziomy wsparcia i oporu znajdują się kolejno na poziomach 2260 pkt oraz 2420 pkt.  

 

 

Tym razem na szczególną uwagę zasługują walory Sfinksa, których cena w ubiegłym tygodniu wzrosła o 6,8%. Dzięki dynamicznym wzrostom, zasygnalizowanym przez oscylatory MACD i RSI, na wykresie można dostrzec formację V – sygnał odwrócenia trendu. Co więcej, szybsza średnia krocząca przecięła od dołu tę wolniejszą, tym samym wskazując sygnał kupna. Mimo wszystko rynek nie zdołał pokonać ważnego oporu na poziomie 2,5 zł. Potencjalne przełamanie niniejszej bariery należy uznać za potwierdzenie sygnału odwrócenia trendu. W takim przypadku kolejny opór znajduje się na poziomie 2,7 zł.    

 

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

 

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail