Podsumowanie tygodnia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

handel, Zespół Zarządzający, MM Prime,  Nowoczesne Technologie

 

 

Pierwszy tydzień lipca przyniósł nieznaczne wzrosty najważniejszych globalnych indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia, niemiecki DAX oraz francuski CAC40 wzrosły o 0,5%, a brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,3%. W Stanach, DJI zwyżkował o 0,3%, NASDAQ zyskał 0,2%, a S&P500 0,1%. Nie da się ukryć, że pierwsze dni nowego miesiąca były niezwykle interesujące na rynkach finansowych. Inwestorzy poznali wiele ważnych, a zarazem bardzo solidnych wielkości ekonomicznych ze strefy euro oraz Stanów. Na szczególną uwagę zasługują dane z amerykańskiej gospodarki, bowiem te ostatnimi czasy nie miały dobrej passy. Tym razem jednak inwestorzy poznali wyższe od oczekiwań wartości indeksów PMI oraz ISM (za wyjątkiem przemysłowego indeksu PMI, który był o 0,1 punktu procentowego niższy od konsensusu). Ponadto nie zawiodły payrollsy. Co prawda stopa bezrobocia wzrosła do 4,3%, a dynamika wynagrodzeń była o 0,1 punktu procentowego niższa od prognoz, ale zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 222 tys. wobec oczekiwań na poziomie 179 tys. Inwestorzy poznali także protokoły z ostatnich posiedzeń FOMC oraz Rady Prezesów EBC. Dokumenty de facto nie wniosły niczego nowego. Ogólny obraz pozostaje bez zmian – jastrzębi Fed oraz gołębi EBC. Niemniej zapiski potwierdziły, że Rada Prezesów EBC rozmawiała o możliwości rozpoczęcia zacieśniania monetarnego i choć niniejsze gremium zgodnie uznało, że jest na to za wcześnie, to rynek zinterpretował niniejsze zdarzenie jako argument inwestycyjny na rzecz euro.

 

 

Tymczasem w Polsce trwa wakacyjny marazm, którego efektem jest bardzo niski wolumen handlu. W skali całego tygodnia, WIG20 stracił 0,2%, mWIG40 1,8%, a sWIG80 0,9%. Oczywiście najważniejszym wydarzeniem tygodnia była pierwsza wizyta Donalda Trumpa w Polsce. Ta jednak miała tylko i wyłącznie znaczenie polityczne, podczas gdy na rynku pozostała bez echa. Ponadto, w ubiegłym tygodniu RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. To decyzja zgodna z konsensusem. Wiele wskazuje na to, że polityka stabilizacji stóp procentowych będzie kontynuowana w 2018 r. W centrum uwagi inwestorów znalazła się również spółka Sygnity, wokół której zrobiło się spore zamieszanie po tym jak przekroczyła kowenanty. Warto także pamiętać, że obecnie trwa budowa księgi popytu na akcje Play-a, którego debiut najprawdopodobniej okaże się być największym IPO prywatnej spółki na warszawskim parkiecie. 

 

 

W obecnym tygodniu inwestorzy skoncentrują się przede wszystkim na danych makroekonomicznych, zwłaszcza na odczytach inflacji ze Stanów, Chin, gospodarek strefy euro oraz Polski. Co więcej, inwestorzy poznają dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej dla Stanów, oraz indeks Sentix i tempo wzrostu produkcji przemysłowej dla Eurolandu. Na uwagę zasługuje również środowe wystąpienie Janet Yellen w Izbie Reprezentantów. 

 

Analiza techniczna

 

Miniony tydzień przyniósł kontynuacją dotychczasowej tendencji. Indeks największych polskich spółek nadal porusza się w trendzie bocznym i testuje psychologiczną granicę 2300 pkt. Co więcej, na uwagę zasługuje bardzo niski wolumen obrotów, który utrudnia zakończenie konsolidacji o ograniczeniach na poziomie 2260 pkt i 2360 pkt. Niemniej warto podkreślić, że w szerszej perspektywie znacznie większe znaczenie należy przypisać barierom na poziomie 2170 pkt oraz 2420 pkt. Na zakończeniu piątkowej sesji wartość indeksu WIG20 wyniosła 2295 pkt.

 

Tym razem na miano spółki tygodnia zasłużył Bioton, którego cena akcji w skali ostatnich pięciu dni sesyjnych wzrosła o 4,4%. W perspektywie długoterminowej sentyment rynkowy nie sprzyjał walorom tego podmiotu. Niemniej po wskazaniu sygnału kupna przez oscylator MACD kurs akcji dynamicznie wzrósł, a następnie odbił się od poziomu 7 zł. Na wykresie powstała formacja V – sygnał odwrócenia trendu. Ponadto, wolumen handlu dynamicznie wzrósł. Wiele wskazuje na to, że na rynek powróciły byki. Z drugiej strony, dopiero trwałe przełamanie oporu na poziomie 7 zł należy uznać za wyraźny sygnał odwrócenia trendu. W takim scenariuszu należy założyć możliwe odbicie kursu od oporu na poziomie 7,5 zł oraz następującą po nim obronę psychologicznego wsparcia na poziomie 7 zł.  

 

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail