Podsumowanie tygodnia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była publikacja Beżowej Księgi oraz wystąpienie publiczne Janet Yellen. Te wprowadziło na rynek nieco niepewności. Szefowa Fed potwierdziła plany dotyczące redukcji bilansu Rezerwy Federalnej, lecz bardzo ostrożnie wypowiadała się w kwestii kolejnych podwyżek stóp procentowych, podobnie zresztą jak kilku innych przedstawicieli FOMC. Tymczasem pojawiły się pogłoski, że podczas sympozjum w Jackson Hole lub podczas wrześniowych obrad Rady Prezesów EBC Mario Draghi zapowie ograniczenie programu QE. Taki obraz wspiera przede wszystkim euro, bowiem jastrzębia postawa Fed została już zdyskontowana. Mimo wszystko perspektywa coraz mniej ekspansywnej polityki monetarnej najważniejszych banków centralnych nie przeszkadza rynkom akcji, dla których miniony tydzień był bardzo udany. Najważniejsze indeksy giełdowe zostały zdominowane przez kolor zielony, a Wall Street ponownie ustanowiła nowe rekordy. W skali całego ubiegłego tygodnia, NASDAQ wzrósł o 2,6%, S&P500 o 1,4%, a DJI o 1%. W Europie, niemiecki DAX zyskał 2%, francuski CAC40 1,8%, a brytyjski FTSE250 0,1%. Warto również zwrócić uwagę na najnowsze dane makroekonomiczne, zwłaszcza ze Stanów. Dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła -0,2% mdm wobec oczekiwań na poziomie 0,1%, podczas gdy tempo wzrostu produkcji przemysłowej osiągnęło wartość 0,4% wobec prognoz na poziomie 0,3%. Z kolei wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan wyniósł 93 pkt i był niższy o 1,9 punktu od konsensusu. Zatem po kilku lepszych odczytach dane zza Oceanu ponownie nie zachwycają, co może potęgować niepewność związaną z tempem zacieśniania monetarnego przed Fed.

 

Ubiegły tydzień był również udany dla inwestorów z Książęcej. W skali całego tygodnia, WIG20 wzrósł o 2,4%, mWIG40 zyskał 2%, a sWIG80 umocnił się o 0,1%. Negatywnym bohaterem minionego tygodnia była spółka XTB, której walory potaniały o 14,5%. To efekt ujawnionych planów nowe ustawy dotyczącej ograniczenia dźwigni finansowej na rynku Forex. Z kolei na wyróżnienie zasługują walory PGE oraz Orange. Cena akcji tego drugiego podmiotu systematycznie drożeje od czasu ogłoszenia debiutu Play-a. Polskie kalendarium ekonomiczne tym razem było nieco mniej bogate. Inwestorzy poznali jedynie finalny odczyt inflacji CPI, który był zgodny z prognozami (1,5% rdr). 

 

W obecnym tygodniu w centrum uwagi rynku znajdą się najnowsze dane makroekonomiczne, począwszy od dzisiejszych danych z Chin i publikacji inflacji HICP dla strefy euro, poprzez liczne wielkości z polskiej gospodarki w dalszej części tygodnia, aż po dane zza Oceanu. Mimo wszystko najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Rady Prezesów EBC. Warto pamiętać, że dzisiaj na polskim parkiecie zadebiutuje spółka GetBack.

 

Po dwóch tygodniach marazmu i testowania psychologicznej granicy 2300 pkt. indeks największych polskich spółek w końcu ma za sobą kilka nieco bardziej udanych sesji giełdowych. W ubiegłym tygodniu rynek został zdominowany przez byki, toteż WIG20 zakończył piątkową sesję na poziomie 2350 pkt. Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost wolumenu handlu. Takie połączenie może sygnalizować coraz większą siłę popytu. Niemniej, potwierdzeniem sygnału kupna będzie de facto przełamanie oporu w okolicy 2420 pkt. Nieco wcześniej jednak rynek musi uporać się z górnym ograniczeniem krótkoterminowej konsolidacji w okolicy 2360 pkt.

 

Tym razem warto zwrócić szczególną uwagą na walory PGE, które w minionym tygodniu podrożały o 7,1%. Po wzrostach w pierwszej połowie roku rynek znalazł się w fazie korekty, która przybrała formę konsolidacji. Jednak w ostatnich tygodniach rynek zdołał obronić bardzo ważne wsparcie na poziomie 12 zł, a następnie przełamać opór na poziomie 12,7 zł. W efekcie w średnim terminie nie można wykluczyć dalszych wzrostów w kierunku kolejnej bariery na poziomie 15 zł. Dodatkowo o coraz większej sile byków świadczy systematycznie rosnący wskaźnik akumulacji/dystrybucji, a także oscylator MACD, który wskazał sygnał kupna. 

 

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail