Podsumowanie tygodnia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

Nowoczesne Technologie

 

 

 

Podsumowanie tygodnia

Porażka Donalda Trumpa w Kongresie okazała się być jedynie krótkoterminowym impulsem do spadków, bowiem w minionym tygodniu najważniejsze indeksy giełdowe powróciły na ścieżkę wzrostów. W skali całego tygodnia, NASDAQ wzrósł o 1,4%, S&P500 o 0,8%, a DJI zwyżkował o 0,3%. W Europie, niemiecki DAX wzmocnił się o 2,1%, francuski CAC40 o 2%, podczas gdy brytyjski FTSE250 stracił 0,1%. Niemniej, ryzyko polityczne pozostaje aktywne i w szerszej perspektywie może okazać się istotne. W ubiegłym tygodniu inwestorzy mieli okazję wysłuchać wielu przemówień przedstawicieli FOMC. Większość z nich okazała się mieć jastrzębi charakter. Ponadto, inwestorzy poznali sporą dawkę danych makroekonomicznych. Te w większości potwierdziły dobrą kondycję największych gospodarek na świecie. W Stanach nie zawiodły odczyty indeksów Conference Board (125,6 pkt) oraz Chicago PMI (57,7 pkt). Z kolei dynamika annualizowanego wzrostu PKB w czwartym kwartale 2016 r. wyniosła 2,1% wobec oczekiwań na poziomie 2%. Warto także zwrócić uwagę na niemiecki indeks Ifo, który okazał się wyższy od prognoz (112,3 pkt. vs 111 pkt). Przyzwoite dane napłynęły również z Chin. Według szacunków CFLP, przemysłowy indeks PMI wyniósł 51,8 pkt, podczas gdy usługowy 55,1 pkt. Zatem kondycja globalnej gospodarki jest coraz bardziej solidna, toteż nie stanowi zaskoczenia fakt, że nastroje rynkowe pozostają dobre. Wiele wskazuje na to, że póki co jedynym istotnym czynnikiem ryzyka na horyzoncie pozostaje polityka Donalda Trumpa.

Pomimo sprzyjającego sentymentu rynkowego na globalnych rynkach, zieleń nie zawitała na warszawskim parkiecie. W skali całego tygodnia, WIG20 stracił 2,6%, mWIG40 1,1%, podczas gdy sWIG80 zyskał 0,1%. Niniejsza korekta nie stanowi zaskoczenia, gdyż ostatnie miesiące były naprawdę udane dla inwestorów z Książęcej. Polskie kalendarium ekonomiczne nie było nader bogate. Na uwagę zasługuje odczyt inflacji CPI. Wynik na poziomie 2% rdr był niższy od prognoz (2,2%) – wzrost inflacji wyraźnie wyhamował w stosunku do ostatnich odczytów. Tymczasem na rynek powrócił temat ratowania górnictwa – spółki energetyczne podpisały umowę inwestycyjną z PGG, tym samym formalnie decydując się na dokapitalizowanie Grupy. W centrum uwagi znalazła się również Selvita, która zawarła globalną umowę licencyjną na niebagatelną kwotę 89,1 mln euro. Z kolei solidne wyniki finansowe za 2016 r. zostały opublikowane przez CD Projekt oraz Amica.

Na miano najważniejszego wydarzenia obecnego tygodnia zasługuje spotkanie Donalda Trumpa z prezydentem Chin. Warto także zwrócić uwagę na najnowsze dane ekonomiczne, zwłaszcza na indeksy PMI dla strefy euro i Stanów oraz amerykańskie payrollsy. W Polsce, RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych – rynek nie oczekuje żadnych zmian.    

 

Analiza techniczna

Indeks największych polskich spółek po raz kolejny został zdominowany przez sprzedających. W efekcie WIG20 zakończył piątkowe notowania na poziomie 2175 pkt, który stanowi 23,6% zniesienia Fibonacciego. Indeks przełamał bardzo ważne wsparcie 2200 pkt, które należy postrzegać jako sygnał sprzedaży. Zatem korekta, która dotychczasowo przyjęła formę konsolidacji, wyraźnie nabiera tempa. Wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości rynek może poruszać się w kierunku psychologicznego wsparcia na poziomie 2100 pkt. Warto dodać, że kolejne zniesienie Fibonacciego (38,2%), znajduje się na poziomie 2082 pkt.  

Na miano spółki tygodnia niezaprzeczalnie zasłużyła Selvita. W ciągu pięciu dni sesyjnych, walory niniejszej firmy badawczo – rozwojowej podrożały o 20,6%. Warto zauważyć, że kurs od początku 2016 r. porusza się w trendzie wzrostowym. Co prawda ostatnie miesiące przyniosły konsolidację, jednak ubiegłotygodniowa informacja o podpisaniu bardzo atrakcyjnej umowy okazała się nowym paliwem dla walorów Selvity. Oczywiście dynamiczne wzrosty, które wywindowały kurs do poziomu 75 zł, zostały zwieńczone istotną korektą. Za najbliższy opór należy uznać poziom 60 zł, podczas gdy ewentualne wsparcie stanowi bariera 50 zł. 

 

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail