Polskie drogi są coraz bezpieczniejsze. Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2015 r. w porównaniu do roku 2014 o 7% spadła w Polsce liczba wypadków drogowych, o blisko 10% ? zabitych na drogach i o ponad 7% ? rannych. Co miało wpływ na tak znaczący wzrost bezpieczeństwa?
?Na podstawie analizy poprzednich lat można jednoznacznie stwierdzić, że wprowadzenie nowych przepisów drogowych zdecydowanie poprawiło bezpieczeństwo? ? zaznacza Agnieszka Himel z portalu Korkowo.pl. Kierowcy zdejmują nogę z gazu, bo boją się utraty prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. W 2015 r. dokument uprawniający do prowadzenia auta zabrano ponad 160 tys. osób, z czego przeszło 128 tys. kierowców straciło go za jazdę pod wpływem alkoholu.
Z roku na rok po naszych drogach jeździ coraz więcej samochodów wyposażonych w nowoczesne systemy wspomagające kierowców. ?Nowością dotyczącą systemów nawigacyjnych jest wynagradzanie kierowców za bezpieczną jazdę. Zebrane punkty można wymienić na zniżkę podczas zakupu ubezpieczenia OC? ? zauważa rozmówczyni.
Nie da się ukryć, że poprawie uległy też świadomość polskich użytkowników aut oraz kultura jazdy. Nie wolno jednak spocząć na laurach. ?Trzeba edukować dzieci i młodzież, bo to przyszli kierowcy, a także innych uczestników ruchu: pieszych, rowerzystów, motocyklistów? ? twierdzi ekspertka.
W zwiększaniu bezpieczeństwa pomagają również liczne inwestycje w infrastrukturę drogową. Miasta powinny budować drogi dwujezdniowe, bo na nich dochodzi do mniejszej liczby wypadków. Ponadto stale należy rozbudowywać system chodników, ścieżek rowerowych i przejść dla pieszych.
Źródło: infoWire.pl