Prezenty gwiazdkowe ? zwyczaje zakupowe Polaków

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Jakiego rodzaju upominki sprawiają nam największą radość? Ile osób zamierzamy w tym roku obdarować? Jakie kwoty planujemy przeznaczyć  na świąteczne prezenty? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli klienci Groupon w Polsce. Badanie dotyczące prezentów świątecznych zostało przeprowadzone także w 7 innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii i Belgii.

 Przyjemne z pożytecznym

 Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż, dlatego wielu Polaków wyrusza na poszukiwania prezentów dla najbliższych. Jak co roku, wiele osób stoi przed dylematem, czym obdarować rodziców, dziadków, małżonka czy najmłodszych członków rodziny. Książki, perfumy, szaliki, krawaty, słodycze i bardzo popularne skarpetki ? to wszystko już było i to nie raz. Okazuje się, że spośród ośmiu przebadanych narodów to Polacy są najbardziej pragmatyczni. Największą radość sprawiają nam praktyczne prezenty, które będą przydatne w codziennym życiu. Takiego zdania jest aż 47% ankietowanych. Co interesujące, coraz częściej (22%) Polacy wybierają podarunki, które skupiają się na emocjach i przeżyciach, takich jak wspólne wyjścia z bliskimi czy niecodzienne aktywności, które leżą w kręgu zainteresowań obdarowanego lub po prostu są nowym, ciekawym doświadczeniem.

 Groupon zapytał Polaków, jaki prezent chcieliby otrzymać w te Święta. Największa liczba respondentów (42%) marzy o weekendowym wypoczynku w hotelu lub relaksującym dniu spędzonym w spa (38%). 36% z nich chciałoby otrzymać prezent, który pozwoliłby im na wspólne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Jak wynika z badania najczęściej pamiętamy te prezenty, które najbardziej pragnęliśmy otrzymać, a najrzadziej kosztowne prezenty! Przede wszystkim jednak zostają nam w pamięci prezenty, które dotyczyły wspólnego spędzania czasu i dzięki którym powstały wspomnienia.

 Wszystko, co najlepsze dla naszych najbliższych

 Jeśli chodzi o wybór i kupowanie prezentów, przede wszystkim zastanawiamy się, co kupić, a następnie zakładamy sobie jakiś budżet, który możemy przeznaczyć na świąteczne podarunki. Jak wynika z badania Groupon, w tym roku Polacy planują wydać średnio 604 zł, obdarowując około 8 osób. W ubiegłym roku na prezenty świąteczne zamierzaliśmy przeznaczyć średnio 486 zł. Już drugi rok z rzędu najbardziej hojni okazali się Brytyjczycy, którzy w te Święta przeznaczą blisko 713 EUR (2994 zł), kupując prezenty dla 14 osób.

Prezenty last minute

 Co roku  scenariusz się powtarza. Obiecujemy sobie, że nie zostawimy kupowania prezentów na ostatnią chwilę, aby móc na spokojnie podejść do tematu i wybrać przemyślany prezent, który sprawi radość obdarowanemu i będzie po prostu strzałem w dziesiątkę. Zarzekamy się, że nie będziemy tymi spóźnialskimi, którzy na dzień przed Wigilią tłoczą się w kilometrowych kolejkach do kas, lub przedzierają się pomiędzy zakorkowanymi alejkami sklepowymi. Nie zawsze się to udaje. Czasami po prostu nie mamy czasu, aby wcześniej się tym zająć, lub w ostatniej chwili przypominamy sobie o ostatnim niezakupionym prezencie. Większość Polaków (73%) nie ma w zwyczaju kupowania tzw. ?prezentu rezerwowego?, który można wykorzystać w awaryjnych sytuacjach.

 W wigilię Bożego Narodzenia w ubiegłym roku Groupon sprzedał kilka tysięcy ofert z wyraźnym szczytem między 7:00 i 15:00, gdzie sprzedaż była wyższa niż w poprzednich trzech dniach (średnio o 30%).

 Święta to czas dla rodziny

Polacy uwielbiają spędzać czas w gronie najbliższych. Aż 84% z nas wskazuje ten element Świąt jako najważniejszy. 60% ankietowanych nie wyobraża sobie też Świąt bez pięknie przybranej choinki, a 52% – bez celebrowania wszystkich ulubionych zwyczajów bożonarodzeniowych. Świąteczne dekoracje w domu, nadające mu wyjątkowego charakteru są dla nas tylko odrobinę ważniejsze (52%) niż śnieg i prawdziwie zimowa aura w czasie Świąt Bożego Narodzenia (50%).

Badanie przeprowadzono na przełomie października i listopada 2015 r. na próbie 8 889 respondentów z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii i Belgii. Polska próba wyniosła 712 osób.

Inofg_2 Inofg_3 Inofg_4

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail