Rotunda zmienia się dla Żołnierzy Wyklętych

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

O Żołnierzach Wyklętych przypomina tysiącom warszawiaków banner na Rotundzie z napisem ?1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy?. Celem inicjatywy jest oddanie hołdu bohaterom, popularyzacja ich święta oraz przybliżenie historii i losów Żołnierzy Wyklętych.

– Dla PKO Banku Polskiego zaangażowanie w upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych jest bardzo naturalne. Po pierwsze dlatego, że jesteśmy bankiem polskim i wszystkie tematy związane z naszą historią, z naszymi dziejami są bardzo ważne. Po drugie temat taki jak Żołnierze Wyklęci, który tak mocno splata się z naszą historią przez lata był zapomniany ? mówi Michał Kuczmierowski, dyrektor Departamentu Marketingu PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski jest sponsorem zaplanowanego na 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?)  – w warszawskim budynku Reduta Banku Polskiego ? koncertu ?Niezłomnym honor? poświęconego Żołnierzom Wyklętym. W wydarzeniu upamiętniającym uczestników antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia wezmą udział m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Katy Carr i Maleo Reggae Rockers. Koncert zobaczą również widzowie TVP1.

Dzięki wsparciu Banku telewizyjna Jedynka wyemituje też cykl 7 filmów zatytułowanych ?Siedem sylwetek Żołnierzy Wyklętych?. Pokaże też koncert ?Cześć i Chwała Bohaterom. W wierszu i boju?,w trakcie którego członkowie formacji Contra Mundum wykonają utwory rockowe, uzupełnione fragmentami wierszy najsłynniejszych polskich autorów. Jesteśmy również partnerem projektu ?Wilczy  ślad . Piosenki Niezłomnych?(29 lutego, Teatr Buffo w Warszawie) ? koncertu partyzanckich piosenek ? w nowych aranżacjach Lidii i Marcina Pospieszalskich – w wykonaniu Lidii Pospieszalskiej i Garwolińskiego Teatru Muzycznego ?Od Czapy?, prowadzonego przez Fundację Sztafeta, organizatora koncertu. Gościem specjalnym będzie Józef Bandzo, Żołnierz Niezłomny  3 i 5 Brygady Wileńskiej.

Bohaterowie antykomunistycznego podziemia

Nazwy Żołnierze Wyklęci zaczęto używać na początku lat 90. W ten sposób określa się członków ruchu partyzanckiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej. Szacuje się, że do takich grup konspiracyjnych w 1945 r. należało ponad 100 tys. osób. W walce partyzantów z komunistyczną władzą zginęło około 15 tys. osób. Pozostali przy życiu byli poddawani represjom i oskarżani o zdradę. W niepodległej Polsce przywrócono im należną cześć. A takie nazwiska jak generał Emil Fieldorf ?Nil?, rotmistrz Witold Pilecki, Jan Rodowicz ?Anoda? czy Danuta Siedzikówna ?Inka? stały się znane nie tylko wąskiemu gronu specjalistów, ale przede wszystkim młodemu pokoleniu.

Misję kształtowania tożsamości narodowej oraz popularyzacji historii i tradycji Bank realizuje m.in. poprzez patronaty.Jest partnerem wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego czy odbywającej się pod hasłem ?Zabiegaj o pamięć? ? Warszawskiej Triady Biegowej.

Źródło: newsrm.tv

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail