Sukcesorzy firm rodzinnych na II Kongresie Next Generation

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Już za tydzień, 19 października, w Poznaniu rozpocznie się II Ogólnopolski Kongres Next Generation – wydarzenie organizowane przez Instytut Biznesu Rodzinnego dla sukcesorów firm rodzinnych. Wśród uczestników wiodące polskie firmy z całej Polski, a wśród prelegentów młodzi liderzy, którzy na co dzień odnoszą sukcesy w pracy w firmie rodzinnej, m.in. Michał Zajezierski (Nowel, dostawca pieczywa m.in. dla Lidla), Tomasz Kwiatkiewicz (YES, producent biżuterii) czy Aleksandra Michalczewska – Kucharska (Michalczewski, producent autobusów). W czasie dwudniowego eventu uczestnicy będą wspólnie szukać dróg rozwoju osobistego oraz biznesowego.

“Pracując z firmami rodzinnymi widzę pasję i zaangażowanie młodych liderów, ich determinację w dążeniu do celu, chęć rozwoju i ogrom wysiłku, który wkładają w przedsiębiorstwa rodziców – często jeszcze studiując czy zdobywając doświadczenie na etacie w innych przedsiębiorstwach. Właśnie tych młodych przedsiębiorczych ludzi gościmy na Kongresie Next Generation. To oni są motorem zmian sukcesyjnych w swoich firmach – jako pierwsi mówią +Tato / mamo, do sukcesji musimy się przygotować+” – mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

A skala wyzwań sukcesyjnych w Polsce jest ogromna i nie można jej bagatelizować. Szczególnie, że w naszym państwie funkcjonuje niemal 2,2 mln firm, których właścicielami są rodziny, a ponad 800 tysięcy z nich mówi o sobie, że jest firmą rodzinną. Według badań i prognoz ponad połowa właścicieli rodzinnych firm w ciągu najbliższych kilku lat będzie chciało przekazać stery biznesu kolejnemu pokoleniu. Jednak, jak wynika z badania przedsiębiorczości studentów GUESSS przeprowadzonego przez Instytut Biznesu Rodzinnego, zaledwie 8,1% sukcesorów deklaruje chęć przejęcia firmy po rodzicach. Pozostali, choć nie wykluczają zaangażowania w firmę rodzinną w przyszłości, wciąż szukają swojej ścieżki kariery. Wszystkim z “genem przedsiębiorczości” odziedziczonym po rodzicach, którzy chcą rozwijać własne kompetencje managerskie, pomaga Instytut Biznesu Rodzinnego organizując Kongres Next Generation oraz roczny program managerski Akademia Sukcesora.

Program Kongresu w dniach 19-20 października w Poznaniu to połączenie prelekcji opowiadających historie sukcesyjne, dwóch paneli dyskusyjnych na temat budowania autorytetu młodego następcy oraz sposobów, jak wyprowadzić firmę na szerokie wody, a także kreatywnych warsztatów prowadzonych przez ekspertów pozwoli sukcesorom uczyć się od najlepszych. Będzie też okazja do wymiany myśli i nawiązywania nowych kontaktów, które mogą zaowocować w przyszłości – podczas przerw, lunchów oraz 19 października na imprezie sukcesorów w klubie Pacha w Poznaniu.

“Wymiana doświadczeń, rozmowy o codziennych sprawach, sposoby na rozwiązywanie trudnych sytuacji, pomysły na rozwój biznesu i dodanie wiatru w skrzydła, że dasz radę poprowadzić rodzinny biznes mimo przeciwności i trudności, które napotkasz – to wszystko i wiele więcej otrzymałam uczestnicząc w NextG” – komentuje zeszłoroczny Kongres Paulina Żurowska – Wrzesińska, sukcesorka i v-ce prezes Altom sp. z o.o. sp.k.

Organizator informuje, że na wydarzenie są jeszcze ostatnie miejsca – zapisać można się przez stronę www.nextg.pl. Tam znaleźć można również szczegółowy program, sylwetki prelegentów oraz informacje organizacyjne.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail