W oczekiwaniu na przemówienia Donalda Trumpa i Janet Yellen

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

Po styczniowej słabości, w lutym amerykańska waluta ponownie zyskiwała względem euro. To efekt nie tylko jastrzębiego nastawienia FOMC, ale również rosnących obaw dotyczących europejskiej polityki. Poparcie dla eurosceptycznej Marine Le Pen rośnie, podczas gdy w Niemczech sondaże wykazują, że pozycja Angeli Merkel jest zagrożona. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby gołębi EBC zamierzał rozpocząć proces normalizacji polityki monetarnej, i to pomimo wyraźnie rosnącej inflacji oraz coraz lepszych danych z europejskiej gospodarki. Taki obraz sugeruje, że dolar powinien znacznie bardziej zyskiwać względem euro. Tymczasem skala aprecjacji amerykańskiej waluty jest raczej umiarkowana. To prawdopodobnie wynika z niepewności związanej z polityką Białego Domu oraz z ograniczonej wiary w rychłe podwyżki stóp procentowych.

 

Niemniej niewykluczone, że w bieżącym tygodniu wiele się wyjaśni, bowiem w centrum uwagi rynku znajdą się przede wszystkim dwie osoby: Donald Trump oraz Janet Yellen. Prezydent USA w środę wystąpi przed Kongresem, natomiast we wtorek najprawdopodobniej zaprezentuje niektóre założenia długo oczekiwanej reformy podatkowej. Bez względu na wszystko można oczekiwać, że przemówienia nowego prezydenta po raz kolejny dostarczą wielu emocji rynkowych. Z kolei w piątek odbędzie się wystąpienie publiczne Janet Yellen, które może zaważyć na oczekiwaniach co do terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych. Zatem należy oczekiwać, że niniejsze wydarzenia mogą znacząco wpłynąć na sytuację rynkową głównej pary walutowej. Dzisiaj rano eurodolar znajduje się w okolicy 1,057 i powoli porusza się w kierunku północnym. Za najbliższy opór należy uznać rejony 1,059, podczas gdy za wsparcie 1,054. 

 

Tymczasem sytuacja złotego w dalszym ciągu pozostaje stabilna. Brak impulsów wewnętrznych oraz dość spokojny okres na rynkach międzynarodowych powoduje, że notowania złotego odznaczają się niewielką zmiennością. Para EUR/PLN pozostaje de facto w niemal miesięcznej konsolidacji o górnym ograniczeniu na poziomie 4,332 i dolnym 4,273.Obecnie para oscyluje w rejonach 4,31. Stabilizacja notowań trwa także na USD/PLN. Para porusza się od kilku dni w paśmie wahań na poziomie 4,057 ? 4,099. Obecnie kurs znajduje się w rejonach 4,077. 

 

Kalendarium ekonomiczne zaplanowane na obecny tydzień jest znacznie bardziej interesujące aniżeli te w poprzednim. Dzisiaj inwestorzy poznają indeksy zaufania dla Eurolandu oraz dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku w Stanach. W kolejnych dniach, oprócz wcześniej wspomnianych przemówień Donalda Trumpa oraz Janet Yellen, warto zwrócić uwagę na liczne odczyty ze strefy euro: wskaźniki PMI, stopę bezrobocia oraz dynamikę sprzedaży detalicznej. Na uwagę zasługują także publikacje ze Stanów. Inwestorzy poznają: indeks Chicago PMI, indeks Fed z Richmond, indeksy PMI oraz indeksy ISM. Z kolei w Polsce odbędzie się finalny odczyt dynamiki PKB w czwartym kwartale 2016 r. oraz publikacja przemysłowego indeksu PMI.

 

Michał Majcherek, MM Prime TFI

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail