9 medali ? udana dla Polaków próba generalna przed Igrzyskami Austria 2017

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Wielki sukces Olimpiad Specjalnych Polska na Pre-Igrzyskach, czyli próbie generalnej przed Światowymi Igrzyskami Zimowymi Austria 2017, która zakończyła się 15 stycznia w Grazu. Nasz kraj reprezentowała szóstka łyżwiarzy szybkich z niepełnosprawnością intelektualną ? na szyjach piątki naszych zawodników zawisły krążki. Polski bilans austriackich Pre-Igrzysk to dziewięć medali ? pięć złotych, trzy srebrne i jeden brązowy.

Źródło: Olimpiady Specjalne Polska

Polskim rekordzistą, który przywozi z Austrii dwa złote medale jest Rafał Mróz z Klubu Olimpiad Specjalnych ?Tornado? ze Skarżyska-Kamiennej. Rafał Mróz był najlepszy na dystansach 222 i 333 metrów.

Po dwa metale sięgnęli także bracia, Marcin i Paweł Dunalowie, reprezentujący Klub Olimpiad Specjalnych ?Szansa? z Ostrowca Świętokrzyskiego. Marcin Dunal zdobył złoty medal w wyścigu na 333 metry i srebrny na dystansie 222 metrów. Z kolei Paweł Dunal sięgnął po złoto na 500 metrów i brąz w rywalizacji na 333 metrów. Dwa medale zawisły również na szyi Szczepana Witka z Klubu Olimpiad Specjalnych ?Grom? w Busku-Zdroju.  ? złoto za wyścig na 222 metry i srebro na 111 metrów. Jedyna kobieta reprezentująca nasz kraj ? Justyna Salwa z ?Tornada? w Skarżysku-Kamiennej zdobyła srebrny medal na dystansie 500 metrów.

?Wszyscy możemy być dumni ze sportowych dokonań naszych zawodników. Nasi w Austrii pokazali, że ciężkim treningiem i wieloma wyrzeczeniami można osiągnąć tak wiele. Sport osób z niepełnosprawnością intelektualną jest wspaniałym widowiskiem, pełnym emocji i sportowego zacięcia. Zapraszam wszystkich Państwa w marcu do Zakopanego i Białegostoku na Ogólnopolskie Igrzyska Zimowe, które wyłonią kadrę Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Igrzyska Austria 2017. Wszyscy bądźmy tam kibicami?, zachęca Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka.

W Pre-Igrzyskach, oprócz Austriaków i Polaków, wzięło udział 1100 reprezentantów dyscyplin zimowych z 20 krajów świata, w tym z tak egzotycznych dla sportów zimowych miejsc, jak Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Jordania. Zawody zostały rozegrane na obiektach w Grazu, Schladming-Rohrmoos i Ramsau, które za niewiele ponad 12 miesięcy staną się arenami zmagań podczas Światowych Igrzysk.

Oprócz rywalizacji sportowej nasi zawodnicy, w ramach tzw. programu miast goszczących, poznali też zwyczaje i kulturę Austrii, spotkali się  przedstawicielami miejscowych władz i mieszkańców regionu.

Pre-Igrzyska rozpoczęła ceremonia otwarcia w Schladming. Uroczystość uświetnili m.in. wokalistka Rose May Alaba, siostra piłkarza Bayernu Monachium, Davida Alaby oraz znakomita austriacka narciarka alpejska, dwukrotna medalistka olimpijska Anna Fenninger.

Dla polskich zawodników Pre-Igrzyska były pierwszą możliwością spotkania się z arenami najbliższych Światowych Igrzysk. Jednak najważniejszym krokiem w rywalizacji o udział w przyszłorocznych Światowych Igrzyskach w Austrii, będą Zimowe Igrzyska Ogólnopolskie, które już w marcu 2016 roku odbędą się w Zakopanem i Białymstoku.

grafika

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail