Ekspert radzi: jak układać panele podłogowe, by nie popełnić błędu?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Nowoczesne panele podłogowe to produkty, które wytwarzane są z najwyższej jakości surowców, cechują się doskonałymi parametrami technicznymi i przyciągają wzrok stylowym wzornictwem. Zdarzają się jednak sytuacje, że nawet najlepszy materiał nawierzchniowy traci swoje właściwości i nie prezentuje się tak efektownie, jak powinien. Przyczyną takiego stanu rzeczy bardzo często jest nieprawidłowy montaż. Ekspert firmy Wineo wyjaśnia, jak układać panele podłogowe, by uniknąć błędów.

Układanie paneli podłogowych nie wydaje się procesem skomplikowanym, dlatego też wiele osób decyduje się na ich samodzielny montaż. Brak doświadczenia lub też niedostateczne trzymanie się wskazówek producenta oraz tzw. zasad sztuki monterskiej, może jednak negatywnie odbić się na trwałości oraz wyglądzie podłogi. ?W celu uniknięcia błędów podczas montażu paneli laminowanych oraz winylowych trzeba przestrzegać 5 istotnych reguł. Pierwsza mówi o szczegółowym zapoznaniu się z instrukcją układania konkretnego produktu i zastosowanym przez producenta systemem łączenia poszczególnych elementów. Kolejne dotyczą: aklimatyzacji desek, odpowiedniego przygotowania podłoża, a także wymierzenia powierzchni pomieszczenia i ilości materiału niezbędnego do ułożenia. Ostatnia zasada to dopasowanie układu paneli do warunków panujących w pomieszczeniu: jego długości i szerokości, źródła światła oraz rozmieszczenia ścian i innych trwałych elementów konstrukcyjnych?, wyjaśnia Grzegorz Mazur, ekspert firmy Wineo.

Grunt to dobre przygotowanie!

Przed rozpoczęciem układania podłogi laminowanej lub winylowej trzeba przeprowadzić tzw. aklimatyzację paneli, czyli pozostawić je w miejscu przeznaczenia przez minimum 24 godziny. Dzięki temu produkt dostosuje się do panującej we wnętrzu temperatury i poziomu wilgotności, a w efekcie ? będzie mniej narażony na wypaczenia. Bezpośrednio przed ułożeniem podłogi montażysta musi także sprawdzić stan podłoża, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich nierówności i zmian strukturalnych. ?Posadzka musi zostać starannie oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń, kurzu, tłuszczu czy resztek farby. Przed montażem paneli podłogowych należy dokonać pomiaru wilgotności betonu tzw. pomiar CM. Jeżeli chcemy montować panele na wodnym ogrzewaniu podłogowym to dodatkowo trzeba sprawdzić, czy temperatura na  powierzchni paneli podłogowych nie będzie przekraczała 26 stopni C. W przypadku podłoża cementowego kolejny krok to zastosowanie folii paroizolacyjnej o odpowiedniej gęstości. Ważne jest, by folię kłaść pasami, które będą zachodziły na siebie co najmniej 10-20 centymetrów, a do tego przy ścianie wystawały na około 5 cm w górę?, tłumaczy Grzegorz Mazur. Przed rozpoczęciem układania paneli warto jeszcze zadbać o akustykę pomieszczenia, poprzez ułożenie specjalnych mat wyciszających.

Krok po kroku do pięknej podłogi

Osiągnięcie wymarzonego efektu wizualnego wymaga dokładnego rozplanowania układu poszczególnych elementów i dopasowania ich do konkretnego pomieszczenia. ?Podstawowa zasada mówi, aby deski montować równolegle do głównego źródła światła?, wyjaśnia ekspert firmy Wineo. Zarówno panele laminowane, jak i winylowe, na tzw. click, najlepiej jest montować systemem pływającym. ?Podłoga pływająca nie przylega bezpośrednio do ściany, ale w naturalny sposób pracuje. Pomiędzy ścianami, a także innymi trwałymi elementami konstrukcyjnym, np. drzwiami, kolumnami czy wokół rur, należy zostawić zatem około 10-milimetrowe szczeliny dylatacyjne?, wyjaśnia Grzegorz Mazur. Po zapewnieniu odpowiednich odstępów można przystąpić do montażu. ?Panele podłogowe zawsze należy układać od strony lewej do prawej, pilnując jednocześnie, by boki z piórem skierowane były do ściany.  Przesunięcia między panelami na krótkiej krawędzi powinny wynosić minimum 30 cm. Trzeba również pamiętać, że ostatni rząd paneli również nie powinien przylegać ściśle do ściany, a także nie powinien on być węższy niż połowa szerokości panela?, mówi ekspert. Ostatnim punktem na drodze do doskonałej podłogi jest usunięcie klocków dystansowych i zadbanie o wykończenie. Pomocne w tym będą odpowiednio dobrane listwy.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail