II edycja Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Aż cztery koncerty, wystawa plenerowa, promocja książki i realizacja projektu w przestrzeni publicznej Torunia autorstwa Galerii Rusz oraz wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego ? niezwykle ciekawie zapowiada się II edycja Dni Grzegorza Ciechowskiego, które w tym roku trwają od 17 do 20 grudnia 2015 roku.

W piątek, 18 grudnia o godzinie 18.00 czeka nas otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej ?Grzegorz Ciechowski w obiektywie Mirosława Stępniaka? udostępnionej przez Fabrykę Sztuk w Tczewie, którą ? podobnie jak w roku ubiegłym ? zobaczymy przed Dworem Artusa.

Koncert ?Steve Nash & Turntable Orchestra II?, na który w piątek o godzinie 19.00 zaprasza CKK Jordanki, zakończy piątkowe obchody dni lidera Republiki. Podczas koncertu usłyszymy kompilację muzyki klasycznej iturntablismu, połączenie orkiestry symfonicznej z brzmieniem gramofonów, za sterami których staną znani DJ-e. Z całą pewnością będzie to dość oryginalne widowisko.

W sobotę, 19 grudnia o godzinie 20.00 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki ?Od Nowa? odbędzie się długo wyczekiwany przez wszystkich koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego, połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, którą w tym roku otrzyma Błażej Król, polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów.

Ten rok obfitował w wyjątkowe propozycje muzyczne i werdykt zapadł zgodnie z przysłowiem ?gdzie dwóch się kłóci, tam trzeci korzysta?. Błażej Król to artysta osobny na naszej scenie muzycznej, czego dowodzi zarówno jego twórczość solowa, jak i, paradoksalnie, praca w zespołach takich, jak Kawałek Kulki czy UL/KR. To utalentowany kompozytor, swobodnie poruszający się pomiędzy muzyką instrumentalną i elektroniczną. Jeden z najlepszych tekściarzy młodego pokolenia, imponujący doborem słów, swobodą wyrazu i łatwością, z jaką buduje klimat swoich piosenek ? uzasadniał werdykt Kapituły Nagrody Mariusz Składanowski, członek Jury konkursowego.

Podczas koncertu wystąpią także gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Jakie? To skrzętnie skrywana tajemnica organizatorów wydarzenia, którą odkryją dopiero uczestnicy koncertu.

Obchody II edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego zakończy niedzielny koncert Dobrawy Czocher (fortepian) i Hanny Rani (wiolonczela), które wystąpią w toruńskim Centrum Kultury ?Dwór Artusa? o godzinie 18.00 z projektem zatytułowanym ?Biała flaga?, w którym usłyszymy nowe klasyczne aranżacje autora słynnej ?Mamony?.

Wydarzenia towarzyszące Dniom Grzegorza Ciechowskiego będą odbywały się także w przestrzeni miasta, w tym roku pod nazwą ?Republika naszych marzeń?. W Toruniu i w Warszawie od początku grudnia prezentowane są specjalne bilbordy Galerii Rusz ? prace autorstwa Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego inspirowane życiem i twórczością Grzegorza Ciechowskiego. W naszym mieście usytuowane zostaną przy Centrum Sztuki Współczesnej ?Znaki Czasu? oraz przy Szosie Chełmińskiej. Od 7 grudnia ich prace można dostrzec także na środkach komunikacji miejskiej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

Pełny program Dni Grzegorza Ciechowskiego jest dostępny pod adresem www.torun.pl/ciechowski. Organizatorem II edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego jest Miasto Toruń.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail