Razem ze swoim pupilem przygotujcie się do sylwestra!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
fot.  Delaney Dawson / Unsplash

Nim rzucimy się w wir sylwestrowej zabawy, nie zapomnijmy odpowiednio przygotować naszych zwierzaków na tę wyjątkową w roku noc. O właściwym zadbaniu o potrzeby czworonogów przypomina w swojej akcji edukacyjnej Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. To już trzeci rok, gdy w wielu miejscach Polski zobaczymy plakaty przypominające o zapewnieniu psom i kotom odpowiednich warunków do przywitania nowego roku. Wszystkie rekomendacje zostały przygotowane we współpracy z Fundacją Sarigato, która prowadzi akcję „Karmimy Psiaki”.

Jakie działania proponują organizatorzy akcji? Zalecają, by na sylwestrowy spacer z psem wybrać się jeszcze zanim rozpoczną się pokazy (np. do godziny 18:00). Wychodząc z domu na bal, warto zasłonić okna i zostawić zwierzakowi ulubione smakołyki i zabawki. Dobrym sposobem jest też przygotowanie pupilowi ustronnego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Może to być np. „namiot” przygotowany z koca i krzeseł. Jeśli podczas sylwestrowej nocy jesteśmy z naszym psem w domu, należy zachować spokój. Warto również włączyć telewizor – znajome dźwięki przytłumią odgłosy zabawy na zewnątrz, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na zwierzaka. Pamiętajmy również, że wszelkie leki uspokajające należy podawać po konsultacji z lekarzem weterynarii. 

Alternatywnym rozwiązaniem są ciche fajerwerki, które być używane w pobliżu parków, miejsc zielonych lub przydomowych ogródkach – hałas przez nie generowany jest marginalny.

Noc sylwestrowa to czas radości, nadziei na to, że nadchodzący rok będzie dla nas lepszy od mijającego. Świętujemy okazując te emocje na zewnątrz, także głośnym śpiewem, muzyką i pokazami sztucznych ogni. Wysokie natężenie dźwięków jest nieodłączną częścią zarówno środowiska naturalnego – na przykład podczas burz, jak i naszej cywilizacji – w miastach, transporcie, przemyśle. Nie wszystkie zwierzęta równie dobrze zaadaptowały się do bezpośredniej bliskości człowieka. Niektóre wrażliwsze psy czy koty potrzebują w czasie sylwestra szczególnej troski i opieki.

– Z naszą akcją edukacyjną chcemy dotrzeć jak najszerzej. Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki. Warto też podkreślić, że zaprezentowane na naszych plakatach porady są uniwersalne – dotyczą nie tylko przygotowań do sylwestra, ale też mogą pomóc przy takich zdarzeniach jak burza z piorunami czy plenerowy koncert w okolicy – podkreśla Magdalena Rytel-Kuc, prezeska Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Zadaniem Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej jest budowa świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnego użytkowania wyrobów pirotechnicznych, popularyzacja wiedzy na temat fajerwerków i ich historii i oraz badanie wpływu pirotechniki na środowisko naturalne.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail