Seniorze, uważaj. Sezon na upadki rozpoczęty

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Na upadki ? nie tylko na śliskim chodniku, lecz także w domu na podłodze ? szczególnie narażeni są ludzie starsi. Raz do roku przewraca się co trzecia osoba po 65. roku życia. W grupie wiekowej powyżej 80 lat odsetek ten wzrasta do 50%. Niestety, upadki są bardzo groźne ? niosą ryzyko urazów i późniejszych powikłań. Jak ich uniknąć?

Niełatwo jest upaść bezpiecznie. Na szczęście upadkom można starać się zapobiegać. Jak zaznacza dr Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, prezes Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii: ?Osobom starszym zaleca się noszenie obuwia na niskim bądź płaskim obcasie. Na dwór powinny one zakładać swobodny strój, który nie będzie krępował ruchów, kurtkę ? najlepiej rozsuwaną?. Kiedy mamy ze sobą zakupy, ważne jest rozłożenie ich ciężaru na obie kończyny, tak aby nie zaburzać równowagi.

Gdy jest ślisko, na dwór dobrze nie wychodzić, a jeśli musimy, to zamiast po oblodzonej powierzchni poruszajmy się np. po świeżym śniegu i zabierajmy ze sobą kijki do nordic walking lub wózek. ?Nie wstydźmy się iść w parze z koleżanką czy wnuczkiem, których zawsze można się przytrzymać? ? zaleca ekspertka programu ?Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy?. Zapobieganie upadkom jest bardzo ważne. Ich następstwem bywają bowiem niebezpieczne krwiaki podtwardówkowe, skręcenia czy złamania, które prowadzą niekiedy do powstania odleżyn.

Do upadków dochodzi nie tylko na dworze, lecz także w domu, dlatego trzeba usunąć z podłogi przedmioty, o które łatwo się potknąć lub na których można się poślizgnąć. Warto zainwestować w dobre oświetlenie, maty antypoślizgowe czy uchwyty przy ścianach. Najważniejsze jest jednak zachowywanie ogólnej sprawności fizycznej i stosowanie diety, która wzmocni schorowane kości.

Źródło: infoWire

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail