W Trzciance ruszył IX Ogólnopolski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych. Weźmie w nim udział 70 zawodników i 23 trenerów, reprezentujących 16 oddziałów regionalnych z całego kraju. Pracę przy organizacji wydarzenia podjęło kilkanaście osób, których wspomagać będzie 30 wolontariuszy. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwać będą także sędziowie z Polskiego Związku Badmintona. Turniej potrwa od 8 do 11 października. Patronat honorowy nad wydarzeniem przyjął Burmistrz Trzcianki pan Krzysztof Czarnecki.
Turniej rozpoczęła uroczysta Ceremonia Otwarcia, która odbyła się w czwartek, 8 października wieczorem.
W hali sportowo ? widowiskowej w Trzciance przy ul. Żeromskiego 28 spotkali się zawodnicy, trenerzy, zaproszeni goście oraz kibice, by wspólnie zainaugurować wydarzenie.
Ceremonię Otwarcia uświetnili liderzy Zespołu Lombard ? Grzegorz Stróżniak i Marta Cugier. Podczas uroczystości wystąpili także tancerze z Wałeckiej Szkoły Tańca Towarzyskiego: ?Astra-Luna?, artyści ze Szkoły Tańca Towarzyskiego: ?Hajdasz? oraz zespół wokalny z Gimnazjum nr 1 w Trzciance.
?Dotychczas w całej historii Olimpiad Specjalnych w Polsce, żadnemu z miast, organizacja Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona nie została przyznana po raz drugi. Trzciankę ten zaszczyt spotyka już po raz czwarty. Nam jako gospodarzom turnieju, fakt ten dostarcza wiele satysfakcji, ale jednocześnie stanowi zobowiązanie do podejmowania nowych wyzwań, zmierzających do zapewnienia profesjonalnej realizacji założeń ruchu Special Olympics? powiedziała Anna Maria Wyrzykowska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Turnieju.
Rok 2015 jest szczególny dla Olimpiad Specjalnych w Polsce, ponieważ właśnie teraz mija 30 lat od kiedy Polska oficjalnie dołączyła do światowej rodziny Special Olympics. W tym roku jubileusz 15 ? lecia obchodzi także Klub Olimpiad Specjalnych Olimpijczyk Trzcianka.
?Od kilku lat ruch Olimpiad Specjalnych, na dobre utrwala się w świadomości mieszkańców Wielkopolski i Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego. To wielki zaszczyt, że w roku naszego jubileuszu to właśnie Klubowi Olimpiad Specjalnych ?Olimpijczyk? Trzcianka oraz całemu Oddziałowi Regionalnemu Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie ? Poznań, przypadł zaszczyt organizacji tego turnieju? powiedziała Natalia Nowak, Dyrektor Oddziału Regionalnego Wielkopolskie-Poznań Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.
Treningi i zawody w ramach Olimpiad Specjalnych stanowią bardzo istotny element w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki Olimpiadom Specjalnym, ludzie stają się sobie bliżsi, zapominają o różnicy wieku, wykształceniu, pełnionych rolach społecznych. Sport to radość, którą widać wprost na twarzach zawodników. Jest to obraz, którego się nie zapomina, a wręcz przeciwnie chce się go oglądać i przeżywać po raz kolejny.