Legnica: Oficjalna prezentacja programu udziału Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na XIV Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

slios

25 lipca w Los Angeles rozpoczną się XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych ? największe na świecie sportowe i humanitarne wydarzenie 2015 roku.  Tego dnia na jednym z największych stadionów świata, Los Angeles Memorial Coliseum, w obecności światowych przywódców, w tym prezydenta USA Baracka Obamy oraz około 60 tysięcy widzów, odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk. Weźmie w nich udział  ponad 7 tysięcy sportowców ze 177 krajów świata.

 

Olimpiady Specjalne Polska przedstawiły program udziału polskiej reprezentacji na Igrzyskach w Los Angeles. Biało-czerwone barwy będzie reprezentować 60 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 15 dyscyplinach sportowych: badmintonie, bocce, bowlingu, gimnastyce, jeździectwie, kajakarstwie, kolarstwie, koszykówce, lekkoatletyce, piłce nożnej, pływaniu, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, trójboju siłowym i wrotkarstwie. Sportowcom Olimpiad Specjalnym będzie towarzyszyła 27-osobowy zespół  trenerów, lekarzy i kierownictwa ekipy.

20 lipca w Warszawie sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska otrzymają z rąk Ministra Sportu i Turystyki Adama Korola nominacje olimpijskie a dzień później wylecą do Stanów Zjednoczonych. Od 21 do 24 lipca będą przechodzić aklimatyzację i przygotowywać się do zmagań olimpijskich, w ramach programu Miast Goszczących w Chino Valley.

Znane są już niektóre szczegóły ceremonii otwarcia ? 25 lipca. Przygotowują ją autorzy  m.in. ceremonii otwarcia letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie i zimowych w Soczi. Podczas wydarzenia na scenie pojawią się gwiazdy światowego formatu:  m.in. Stevie Wonder, Nicole Scherzinger  oraz Avril Lavigne, której piosenka ?Fly? promuje Igrzyska. Organizatorzy zapowiadają także występy rockowej grupy O.A.R. oraz wokalisty  Cody?ego Simpsona. W Ceremonii udział weźmie Małżonka Prezydenta USA Michelle Obama.

Zmagania sportowe będą trwać od 25 lipca do 2 sierpnia. Ceremonia zakończenia Igrzysk odbędzie się 2 sierpnia.

?Całe Stany Zjednoczone żyją już Igrzyskami Olimpiad Specjalnych. Amerykanie są niezwykle dumni, że to właśnie u nich odbywa się najważniejsze wydarzenie roku 2015 w sporcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na każdym kroku widać przygotowania dla gości i kibiców, których organizatorzy spodziewają się tutaj ponad pół miliona? ? podkreśla Joanna Styczeń- Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Wszystkie uroczystości Olimpiad Specjalnych odbywają się według ceremoniału olimpijskiego. Ponad 9 tysięcy sportowców i trenerów z całego świata wejdzie na stadion w uroczystej paradzie. Organizatorzy podkreślają, że będzie to największe spotkanie przedstawicieli różnych narodów, jakie kiedykolwiek miało miejsce w Los Angeles i przyćmi ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku, gdy na stadionie znaleźli się przedstawiciele 140 krajów świata. Podczas inauguracji zapalony zostanie Ogień Nadziei, który płonął będzie przez wszystkie dni zawodów.

Od  26 maja przez Stany Zjednoczone biegnie Sztafeta Strzegących Prawa, która niesie do Los Angeles pochodnię z ogniem z ateńskiego Akropolu. W sztafecie tradycyjnie uczestniczą przedstawiciele służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo
i przestrzeganie prawa: m.in. strażacy, policjanci i prawnicy, a także zawodnicy oraz wolontariusze Olimpiad Specjalnych.

Podczas Ceremonii Otwarcia wszyscy biorący udział w Igrzyskach sportowcy wygłoszą przysięgę zawodnika Olimpiad Specjalnych: ?Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku?.  Przysięga ta dobrze charakteryzuje motywację i determinację z jaką do Los Angeles przyjeżdżają również polscy reprezentanci.

?Zawodnicy Olimpiad Specjalnych nie tylko podczas zawodów i treningów, ale każdego dnia w codziennym życiu przełamują kolejne bariery i ograniczenia. Igrzyska to dla nich niezwykłe święto i uhonorowanie ich starań i wysiłków, ale także ogromna, i czasem jedyna w życiu szansa na poznanie zupełnie innego świata. Pamiętajmy, że podczas Igrzysk zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą zdobywać medale dla Polski. Wierzę, że dzięki ich wysiłkowi Polacy zobaczą w osobach z niepełnosprawnością intelektualną ciekawych świata ludzi, z wieloma umiejętnościami i możliwościami. I to jest nasze przesłanie dla całego społeczeństwa – dla zawodników Olimpiad Specjalnych ważne są medale Igrzysk i sukcesy na stadionach całego globu, ale równie ważne jest poczucie  akceptacji tutaj ? w naszym  kraju?, dodaje Joanna Styczeń-Lasocka.

Mimo, że w Olimpiadach Specjalnych nie prowadzimy klasyfikacji medalowych jesteśmy dumni, że na poprzednich, Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Atenach w 2011 roku, polscy sportowcy zdobyli 87 medali ? 29 złotych, 30 srebrnych i 28 brązowych.

Sponsorem polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych jest Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. (EuCO), największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma odszkodowawcza.

?Głównym filarem działalności EuCO  jest pomoc poszkodowanym i ich najbliższym w powrocie do normalności. Dlatego promujemy sport jako podstawę prowadzenia zdrowego trybu życia. Chcemy zachęcać do wysiłku i dawać przykład jak przezwyciężać własne ograniczenia. Sport pozytywnie zmienia życie nas wszystkich, także zawodników Olimpiad Specjalnych. Pozwala cieszyć się rywalizacją, uczy walki z ograniczeniami, zawiązuje przyjaźnie i otwiera na świat. Jakże cenne są te umiejętności w codziennym życiu. Dzięki sportowym zmaganiom możemy pokazać naszemu społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są pełnoprawnymi obywatelami.  Mam nadzieję, że wszyscy miłośnicy sportu i wszyscy Polacy będą trzymać kciuki za naszych olimpijczyków w Los Angeles!?, powiedziała Joanna Zendran, wiceprezes Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A.

Polscy kibice będą mogli na bieżąco śledzić postępy naszej reprezentacji na Igrzyskach, dzięki patronom medialnym Olimpiad Specjalnych Polska ? Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu, oraz sponsorowi polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych ? Europejskiemu Centrum Odszkodowań S.A.

Źródło: EuCO/Olimpiady Specjalne Polska

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail