Pieniądze dla start-upów na wyciągnięcie ręki

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Masz pomysł na biznes, ale brakuje ci pieniędzy na jego rozwinięcie? To nie problem. Załóż start-up i poszukaj dla niego dofinansowania. Są różne instytucje, które udzielają pomocy finansowej nowym firmom.

?Start-up to przedsiębiorstwo, które poszukuje swojego skalowalnego modelu biznesowego. Nie mierzymy tego, jak długo dana firma działa, tylko właśnie to, czy osiągnęła już model biznesowy, w którym jest w stanie się rozwijać i zdobyć jakąś pozycję na rynku? ? mówi serwisowi infoWire.pl Hubert Lewiński, ekspert DWO w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Zakładanie start-upów jest o tyle opłacalne, że pozwalają one przedsiębiorcom sprawdzać, czy ich produkty i usługi się przyjmą ? temu służy formuła start-upów.

Załóżmy więc, że rozpoczęliśmy działalność gospodarczą i włożyliśmy w nią pieniądze ? własne i pożyczone z banku. Nasz start-up rozwija się dobrze, ale potrzebujemy więcej środków na inwestycje. Skąd je pozyskać? Możliwości jest kilka. ?Są aniołowie biznesu, fundusze venture capital, a także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która wspiera chętnie innowacyjne pomysły. W ramach Programu Innowacyjnego Inteligentny Rozwój przygotowaliśmy instrumenty finansowe przeznaczone na rynek start-upowy: Starter, Biznest i Fundusz Pożyczkowy Innowacji? ? informuje Adrian Pieńkowski, ekspert DWO w PARP.

Co ważne, w nowej perspektywie finansowej zmienia się model udzielania pomocy start-upom. ?Odchodzi się od finansowania dotacyjnego. Cały ciężar wsparcia start-upów będzie położony na instrumentach finansowych, czyli inwestycjach kapitałowych dokonywanych przez pośredników finansowych i udzielanych pożyczkach [?]. Jeżeli jakiś start-up szuka dofinansowania, powinien zgłosić się właśnie do pośredników finansowych, którzy najbardziej znają się na jego udzielaniu, tj. do funduszy zalążkowych, inkubatorów przedsiębiorczości i akceleratorów przedsiębiorczości? ? zauważa Hubert Lewiński.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail