X Kongres Obywatelski: możemy (i chcemy) być lepsi!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

“Polska jutra. Możemy być lepsi!” – pod takim hasłem odbył się w sobotę 7 listopada X Kongres Obywatelski. Ponad 1000 osób z całej Polski spotkało się na Politechnice Warszawskiej, by dyskutować o przyszłości Polski. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu, ludzie nauki i kultury, dziennikarze oraz politycy.

Poprzez hasło X Kongresu Obywatelskiego organizatorzy chcieli wywołać refleksję i przekonanie, że Polaków stać na stworzenie jeszcze lepszego społeczeństwa, państwa i gospodarki. Przesłanie to wyraził też Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który w liście do uczestników Kongresu wskazał, że:

“My, Polacy, jesteśmy wielkim narodem. Potrafiliśmy być razem, gdy historia wystawiała nas na próbę. (?) Umiemy wytrwale pracować, uczyć się i doskonalić. Dzięki społecznej energii Polska jutra może być jeszcze wspanialsza. To zależy przede wszystkim od nas samych”. List w imieniu Prezydenta odczytał Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Myślą przewodnią tegorocznego Kongresu Obywatelskiego było wskazanie na to, że Polacy mogą i chcą stać się lepsi oraz wspólny namysł jakie drogi do tego prowadzą. Istotną rolę w tym procesie odgrywają nowi, wzorcotwórczy liderzy, którzy potrafią budować więzi i “zarażać” innych entuzjazmem. Ogromne wrażenie na uczestnikach zrobił Rafał Sonik, kierowca rajdowy i przedsiębiorca. Zwycięzca rajdu Dakar w emocjonalnym wystąpieniu podkreślał, że jego sukces jest efektem pracy wielu osób, a on sam czuje, że to wspólne osiągnięcie wszystkich Polaków.

W X Kongresie Obywatelskim udział wzięli również m.in. s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty “Chleb Życia”, Olga Malinkiewicz, fizyk, prekursorka niskokosztowej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów, Tomasz Zaboklicki, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA oraz Mateusz Morawiecki, Prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK, konsul honorowy Republiki Irlandii, ekonomista.

Więcej informacji: www.kongresobywatelski.pl/

Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W tym roku odbył się VIII Pomorski Kongres Obywatelski, a 7 listopada 2015 r. odbył się X Ogólnopolski Kongres Obywatelski w Warszawie. Celem Kongresu jest otwarta, pozbawiona uprzedzeń i możliwie empatyczna debata publiczna, oparta na wzajemnym szacunku i dialogu.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail