Kredyty z dopłatą MdM coraz popularniejsze. Który bank oferuje najlepsze warunki?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Po wprowadzeniu możliwości korzystania z programu ?Mieszkanie dla młodych? również w przypadku zakupów dokonywanych na rynku wtórnym, dofinansowania cieszą się coraz większą popularnością. W mniejszych miastach bez większego problemu można dostać blisko 20 tys. zł dopłaty. Eksperci Bankier.pl podpowiadają gdzie szukać najlepszej oferty.

? Ceny na rynku wtórnym w niektórych miejscowościach znajdują się na poziomie wystarczająco niskim, by dofinansowanie ?Mieszkanie dla młodych? obejmowało większość dostępnej oferty. To zapewne jedna z przyczyn dużej popularności dopłat w ostatnich miesiącach. Klienci spieszą się także ze składaniem wniosków, chcąc zakończyć procedurę przed końcem roku. To uzasadnione, zwłaszcza że opóźnienie może spowodować utratę dofinansowania ? wyjaśnia Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

W listopadowej edycji rankingu kredytów ?Mieszkanie dla młodych?, banki przygotowały oferty dla bezdzietnego małżeństwa kupującego lokal na rynku wtórnym. Kredyt zaciągany jest na 50-metrowe mieszkanie, kosztujące 170 tys. zł, a kredytobiorcy mogą liczyć na dopłatę w wysokości 19.337,50 zł.

? Na rynek mieszkaniowy w Polsce składają się nie tylko duże metropolie.  2,5 mln ludzi mieszka w miastach liczących od 100 tys. do 200 tys. mieszkańców. Na tym rynku popyt jest mniejszy niż w dużych miastach, ale to wcale nie oznacza, że nie istnieje. Ceny są niższe, bo za metr wystarczy zapłacić już ok. 3,5 tys. zł. Mieszkanie w mniejszym mieście niekoniecznie związane jest z dużo niższą płacą ? statystycznie istnieje taka zależność, ale to nie jest reguła ? komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

W badaniu Bankier.pl przyjęto dwie wersje. W pierwszej założono, że klienci wnoszą jedynie minimalny, 10-procentowy wkład własny, który w całości pokrywa przyznana im dopłata. W drugiej, angażują jeszcze własne oszczędności, tak, że w sumie z dopłatą wkład własny wynosi 20 procent wartości nieruchomości. W obu przypadkach najlepsze oferty przedstawiły Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, BOŚ Bank i Raiffeisen Polbank. Najniższe dostępne dziś marże kredytów w ramach programu ?Mieszkanie dla młodych?, zgodnie z badaniem Bankier.pl, wynoszą 1,60-1,70 p.p. Zdarzają się jednak instytucje, które zastosują marżę o blisko 0,90 p.p. wyższą, co znacząco przekłada się na łączny koszt kredytu.

Źródło: Bankier.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail