Profesor Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland Przedsiębiorcą Roku 2015

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Współzałożyciel sieci klinik kompleksowo leczących schorzenia sercowo-naczyniowe został zwycięzcą 13. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Tym samym będzie będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału konkursu EY World Entrepreneur of the Year 2015 w Monako. Decyzję o przyznaniu nagrody podjęło Jury, niezależne od firmy doradczej EY ? organizatora konkursu, pod przewodnictwem Jerzego Koźmińskiego.

Jury konkursu nagrodziło laureata, który mówi o sobie, że jest przedsiębiorczym lekarzem bądź przedsiębiorcą, który nigdy nie przestał być lekarzem. Laur najlepszego polskiego przedsiębiorcy został przyznany za ?połączenie rzeczy pozornie niemożliwych do połączenia: zdolności ratowania tysięcy istnień ludzkich ludzkich z wysoką efektywnością ekonomiczną leczenia?.

Profesor doktor habilitowany nauk medycznych Paweł Buszman jest kardiologiem, który pierwsze kroki zawodowe stawiał w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, kierowanym przez profesorów: Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religę. Przedsiębiorca Roku 2015 jest pionierem w inwazyjnym leczeniu choroby wieńcowej przy użyciu stentów. To również współtwórca pierwszego programu interwencyjnego leczenia zawału serca w Polsce. Za swoją misję profesor Buszman uważa zapewnianie Polakom pełnej opieki kardiologicznej, począwszy od prewencji i profilaktyki, przez nowoczesne leczenie, aż po rehabilitację i stały monitoring stanu zdrowia. Kierowaną przez niego firmę tworzy ponad 30 placówek ratujących zdrowie i życie ponad 55 tysięcy pacjentów rocznie, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Uzdrowisko Ustroń. Sukcesem przedsięwzięcia, kierowanego przez profesora Buszmana, jest stworzenie i rozwijanie nowoczesnych klinik dostępnych dla każdego ? poza dużymi miastami, blisko miejsca zamieszkania chorych. Taka filozofia przełożyła się na szybkość niesienia pomocy i skuteczność leczenia.

Paweł Buszman będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur of the Year 2015, który rozstrzygnie się w czerwcu przyszłego roku w Monako. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy globu Polak będzie rywalizował z podobnymi sobie zwycięzcami lokalnych konkursów z ponad 60 państw świata.

– Przedsiębiorczość i innowacyjność będą w nadchodzących latach i dekadach niesamowitym koniem pociągowym polskiej gospodarki i naszą silną stroną. Bardzo się z tego cieszę – powiedział, wręczając nagrodę główną, Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Rozwoju.

Profesor Paweł Buszman, American Heart of Poland ? zwycięzca w kategorii ?Produkcja i Usługi?

Przedsiębiorca Roku 2015 zatriumfował również w kategorii ?Produkcja i Usługi?, w której został wyróżniony za ?przedsiębiorcze podejście do realizowania misji, które pozwoliło na obniżenie kosztów i podniesienie jakości usług medycznych w Polsce?.

Zwycięzcami w pozostałych kategoriach zostali:

Paweł Przewięźlikowski, Selvita ? zwycięzca w kategorii ?Nowe Technologie / Innowacyjność?

Współzałożyciel, główny akcjonariusz i prezes zarządu największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej innowacyjnej firmy biotechnologicznej, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych otrzymał nagrodę dla przedsiębiorcy, który ?odważnie wpłynął na nieznane wody, umiejętnie rozpoznał i wykorzystał potencjał regionu aby stworzyć firmę o globalnym zasięgu, która wyznacza trendy w branży biotechnologicznej?.

Selvita powstała w 2007 roku w Krakowie. Poza Polską posiada również biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie ? w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ponad 80 procent przychodów krakowskiej firmy pochodzi z zagranicy, dzięki współpracy z największymi światowymi koncernami farmaceutycznymi. Działalność Selvity dzieli się na dwa segmenty: innowacyjny i usługowy. Innowacyjność to poszukiwanie nowych leków, szczególnie onkologicznych. Usługi natomiast to kompleksowe rozwiązania z zakresu chemii, biotechnologii oraz analityki chemicznej. Budując firmę Paweł Przewięźlikowski czerpie radość przede wszystkim z przygody intelektualnej. Jak podkreśla, tworzenie nowych rzeczy daje mu wyjątkową satysfakcję. Jego ambicją jest stworzenie polskiej firmy, której produkty mogą zmienić świat. Do takich z pewnością należą nowe leki, ratujące życie pacjentom chorym na raka.

Rafał Tomasiak, Zortrax ? zwycięzca w kategorii ?Nowy Biznes?

Nagroda została przyznana za ?stworzenie firmy na miarę XXI wieku ? rozpędzonej siłą internetowych społeczności i konkurującej na globalnych rynkach wysoką jakością produktów?.

Firmę, która jest producentem rozwiązań do druku 3D dla biznesu, Rafał Tomasiak założył w 2013 roku. Z oferty Zortraxu korzystają głównie projektanci, architekci i inżynierowie. Firma znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych liderów w produkcji drukarek 3D. Sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz prawie 60 krajach świata, stąd aż 80 procent przychodów pochodzi ze sprzedaży eksportowej. Celem przedsiębiorstwa jest znalezienie się w pierwszej trójce światowych liderów druku 3D w ciągu najbliższych 2 lat. W przyszłym roku spółka chce zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jednym z największych dotychczasowych sukcesów firmy było zdobycie finansowania w kampanii crowdfundingowej, która stała się równocześnie kampanią marketingową Zortraxu.

Maciej Formanowicz, Fabryki Mebli FORTE ? nagroda specjalna

Nagroda specjalna została przyznana dla ?meblarza, który nie został poetą, ale w zamian stworzył silną polską markę znaną na świecie?.

Spółka założona i prowadzona przez Macieja Formanowicza rozpoczęła działalność produkcyjną w 1992 roku. Od 1996 roku Fabryki Mebli FORTE są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma jest polskim producentem i eksporterem mebli, posiadającym cztery zakłady produkcyjne w Polsce oraz szereg spółek o profilu handlowym w kraju i za granicą. Eksport stanowi 82 procent produkcji. Fabryki Mebli FORTE dysponują własnymi strukturami sprzedaży na najważniejszych rynkach międzynarodowych. Mocną stroną firmy jest nowoczesna, międzynarodowa kultura organizacyjna. Maciej Formanowicz podkreśla, że ma w sobie gen przedsiębiorcy, a jego sukcesem jest to, że zostawi po sobie ogromne przedsiębiorstwo. Często mówi, że Polska jest częścią Europy, więc zarządzając firmą trzeba myśleć po europejsku, dlatego spółkę wyróżniają bezpośrednie relacje z międzynarodowymi klientami.

Zdaniem Jacka Kędziora, Partnera Zarządzającego EY Polska ? Przedsiębiorcy mają kapitalne znaczenie dla Polski. Wszyscy tegoroczni zwycięzcy oraz finaliści udowadniają, że sukces polskich firm stanowi o sile i potencjale naszego kraju i jest nie tylko zauważany, ale coraz częściej mocno doceniany na konkurencyjnych, międzynarodowych rynkach.

Źródło: EY

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail