Premier Beata Szydło: Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel zalegający na zwałach

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

?Polskie górnictwo jest potrzebne polskiej gospodarce? ? podkreślała szefowa rządu podczas uroczystej Akademii Barbórkowej w Brzeszczach. Mówiła o decyzjach rządu dotyczących górnictwa i złożyła życzenia wszystkim świętującym.

?Nie mogło mnie dzisiaj tutaj nie być? ? rozpoczęła swoje wystąpienie premier Beata Szydło. Podkreślała, że mieszkańcy Brzeszcz, jej rodzinnego miasta, wykazali się wielką determinacją i stanęli w obronie kopalni. ?Dzięki mądrości tych, którzy uwierzyli i cały czas wierzą, że Kopalnia Brzeszcze może funkcjonować rozwijać się, dzięki umiejętności rozmowy i dialogu, możemy mówić o tym, że przed Brzeszczami jeszcze wiele lat dobrego funkcjonowania i rozwoju? ? mówiła szefowa rządu.

?Przed górnictwem otwiera się nowa szansa i perspektywa?

?Los Kopalni Brzeszcze jest symbolicznie odnoszony do sytuacji całego polskiego górnictwa. Dzisiaj trzeba mówić o rozwoju polskiego górnictwa, a nie o jego restrukturyzacji i zwijaniu, czy wygaszaniu? ? podkreślała premier. ?Polskie górnictwo jest potrzebne polskiej gospodarce? ? dodała. Zaznaczyła, że zakłady górnicze muszą być doinwestowane i mieć perspektywy, by konkurować na rynkach światowych.

Premier Beata Szydło stwierdziła, że ludzie, którzy tak jak ona są związani z gminami, w których są kopalnie węgla kamiennego, wiedzą doskonale, że to nie jest zwykły zakład pracy. ?Wiemy doskonale, że od funkcjonowania tych zakładów zależy los wielu tysięcy ludzi? ? mówiła szefowa rządu. ?Przed górnictwem otwiera się nowa szansa i perspektywa? ? dodała.

Decyzje rządu

?Podjęłam decyzję, żeby Agencja Rezerw Materiałowych zakupiła węgiel, który w tej chwili jest na zwałach ? poinformowała premier Szydło. W ten sposób kopalnie otrzymają środki na funkcjonowanie w najbliższych miesiącach.

Szefowa rządu przypomniała, że utworzono Ministerstwo Energii, na którego czele stoi minister Krzysztof Tchórzewski. W tym resorcie ma powstać strategia rozwoju polskiego górnictwa i energetyki. Tworzony program będzie powstawał we współpracy ze stroną społeczną. ?Stworzyliśmy bardzo szybką ścieżkę procedowania najważniejszych projektów, które mają wspierać te programy i propozycje? ? mówiła szefowa rządu.

Rozwój górnictwa w oparciu o polską myśl technologiczną

Premier Beata Szydło podkreślała, że należy położyć nacisk na to, by budować polskie górnictwo w oparciu o polską myśl technologiczną i naukową. Zdaniem premier, polskie osiągnięcia badawcze są nowatorskie, ale dotychczas nie były wykorzystywane w praktyce. Dodała, że badania są także niezbędne do tego, by polski sektor górniczy mógł być bardziej konkurencyjny i mógł zdobywać nowe rynki.

?Trzeba upominać się o polskie górnictwo i gospodarkę również na arenie międzynarodowej?? powiedziała premier Beata Szydło. Jednocześnie podkreśliła kwestię przekonania europejskich partnerów do tego, że Polska potrzebuje czasu na to, by dostosować polski przemysł i gospodarkę do wymogów unijnych. Mówiąc o górnictwie jako jednym z wyzwań, premier podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany do tego, by bronić tej branży i ją rozwijać.

?Każde miejsce pracy w górnictwie jest ważne i każdego miejsca pracy musimy bronić. Musimy robić to wspólnie? ? powiedziała Beata Szydło i podziękowała za zaangażowanie w debatę o górnictwie stronie społecznej i związkom zawodowym.

Życzenia dla górników i ich rodzin

Uroczysta Akademia Barbórkowa odbywała się w Powiatowym Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących nr 6 im. prof. K. Bielenina. Wcześniej, szefowa rządu wzięła udział w mszy św. podczas uroczystości barbórkowych w Libiążu.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail