Rośnie polski rynek płatków zbożowych

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

W okresie ostatnich 12 miesięcy polskie gospodarstwa domowe zakupiły ponad 19 tys. ton płatków zbożowych. Znalazły się wśród nich płatki ryżowe, owsiane, jęczmienne, jaglane, żytnie, gryczane, otręby, zarodki pszenne, orkisz gnieciony, żyto gniecione oraz owsianki.

W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej kategoria odnotowała 7 proc. wzrost wolumenowy i 5 proc. wzrost wartościowy.  Do rozwoju rynku przyczynia się zarówno większa intensywność zakupów, jak i wzrost liczby nabywców. 51 proc. gospodarstw domowych w ciągu ostatniego roku co najmniej raz sięgnęło po płatki zbożowe, podczas gdy rok wcześniej było to 49,9 proc. Nabywca płatków zbożowych w ciągu roku zakupił średnio 2,8 kg produktów z tej kategorii, zakupu dokonywał średnio 5,4 raza w ciągu 12 miesięcy. Jednorazowo kupowaliśmy przeciętnie  520 g płatków, wydając na nie przeciętnie 3,30 zł.

Dla porównania, płatki śniadaniowe i musli przyciągają więcej nabywców. 73 proc. gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy zakupiło tego rodzaju produkty, ale trend w porównaniu do poprzedniego roku wykazuje negatywną tendencję. W okresie od października 2013 roku do września 2014 roku płatki śniadaniowe i musli przyciągnęły 73,8 proc. nabywców.

Do rozwoju rynku płatków zbożowych przyczyniają się głównie marki własne sieci handlowych, ich udział wolumenowy w kategorii w okresie październik 2014 ? wrzesień 2015 wynosi 24 proc. (w analogicznym okresie rok wcześniej było to 14 proc). Natomiast zakupy produktów markowych odnotowują spadek o 5,5 proc., a ich znaczenie w wolumenie kategorii wynosi obecnie 76 proc. Podczas pojedynczej wizyty w sklepie na produkty markowe nabywcy wydają średnio 3,40 zł, na marki własne 2,60 zł.

Głównym segmentem wśród produktów zbożowych są płatki owsiane, ich zakupy w ostatnich 12 miesiącach stanowiły 72 proc. wolumenu kategorii. 40,5 proc. gospodarstw domowych kupuje tego rodzaju produkty.

Analiza trendów w zakupach gospodarstw domowych wskazuje na wzrost zakupów w przypadku większości segmentów kategorii. Dynamicznie zwiększają się zakupy m.in. płatków jaglanych, pszennych i żytnich, chociaż ich udział w całym rynku jest cały czas niewielki.

Głównym i zyskującym na znaczeniu kanałem zakupu płatków zbożowych są dyskonty. Kanał ten w ostatnim roku odpowiadał za 30 proc. zakupionego wolumenu kategorii. Hipermarkety i supermarkety generują po 21 proc. zakupów kategorii.

Źródło: GfK

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail