Tom Listowski: Wysoka dynamika rozwoju rynku powierzchni magazynowych w Polsce utrzyma się także w 2016 r.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

tom_listowski_cwRynek nieruchomości magazynowych w Polsce w dalszym ciągu dynamicznie się rozwija pod względem zarówno aktywności najemców, jak i deweloperów. W trzecim kwartale bieżącego roku wolumen transakcji najmu wyniósł ok. 552 000 mkw. powierzchni magazynowych, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Największym zainteresowaniem najemców cieszył się rynek okolic Warszawy, gdzie wynajęto 157 000 mkw. Inne regiony o dużej aktywności najemców to Polska Centralna (112 000 mkw.) i Górny Śląsk (106 000 mkw.). Zważywszy na wysoką dynamikę rozwoju rynku magazynowego, już w pierwszej połowie 2016 r. jego łączne zasoby przekroczą granicę 10 mln mkw.

Obecnie w budowie pozostaje 632 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Większość realizowanych inwestycji zlokalizowana jest w okolicach Warszawy (148 000 mkw.), w regionie Górnego Śląska (99 000 mkw.) i Polski Centralnej (88 000 mkw.). Rośnie także zainteresowanie nowoczesną powierzchnią logistyczną i magazynową na mniejszych rynkach regionalnych takich jak Rzeszów, Lublin, Trójmiasto i Szczecin. Pod koniec trzeciego kwartału w tych czterech lokalizacjach regionalnych w budowie było 155 000 mkw., w porównaniu do 83 000 mkw. realizowanych w tym samym okresie 2014 r.

Do największych transakcji zawartych na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 r. należą przedłużenie umowy najmu wraz z rozszerzeniem wynajmowanej powierzchni (56 000 mkw.) przez firmę Goodyear w Tarnów Logistic Park oraz wynajęcie 53 000 mkw. przez Leroy Merlin w Panattoni Park Stryków II.

W Polsce inwestuje szereg firm zagranicznych, w tym debiutujących na polskim rynku. Warto również zaznaczyć, że wiele firm już obecnych na terenie Polski prowadzi dalszą ekspansję i otwiera kolejne obiekty produkcyjne lub logistyczne. Powstają nowe lokalizacje dzięki inwestycjom w infrastrukturę komunikacyjną oraz większej podaży terenów inwestycyjnych.

Innym wyraźnym trendem jest szybki rozwój sektora handlu internetowego w Polsce. Sprzyja temu budowanie przez firmy z tej branży centrów logistycznych, których celem jest ułatwienie realizacji zamówień składanych online. Przykładem są duże obiekty logistyczne zrealizowane dla lidera e-commerce ? amerykańskiej firmy Amazon. Jej śladem pójdą w najbliższych latach kolejne firmy.

Głównym czynnikiem rozwoju rynku nieruchomości magazynowych w Polsce jest jej położenie geograficzne w Europie Środkowo-Wschodniej, skąd firmy mogą efektywnie obsługiwać klientów z innych krajów regionu, a także Europy Zachodniej. Ponadto w opinii inwestorów zainteresowanych zakupem dochodowych aktywów magazynowych Polska jest sprawdzonym rynkiem oferującym dużą płynność, co z kolei zachęca deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Korzystnym czynnikiem jest także przeprowadzona ostatnio na dużą skalę modernizacja infrastruktury drogowej, dzięki czemu na polskim rynku powstają nowe lokalizacje dla operatorów logistycznych, którzy dążą do usprawnienia łańcucha dostaw i skrócenia czasu realizacji dostaw.

Warto również pamiętać, że Polska jest nadal bardzo atrakcyjną lokalizacją dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co wynika z dobrej kondycji gospodarki oraz dostępu do licznej i wykwalifikowanej siły roboczej. Zgodnie z oczekiwaniami analityków wzrost PKB w przyszłych roku powinien wynieść ok. 3,5%, dodatkowo zwiększając popyt na aktywa na rynku magazynowym. Obserwujemy rosnące zainteresowanie firm z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej ulokowaniem działalności w Polsce, czego przykładem jest chociażby koncern Volkswagen, który buduje fabrykę we Wrześni. Inne znane firmy także planują otwarcie dużych zakładów produkcyjnych na terenie Polski.

Perspektywy na najbliższą przyszłość dla rynku nieruchomości magazynowych w Polsce w pełni napawają optymizmem. Według prognoz na 2016 r. silny popyt na powierzchnię magazynową i logistyczną będą generować firmy z sektora e-commerce i motoryzacyjnego, a także sieci handlowe i operatorzy logistyczni. Czynsze utrzymają się raczej na dotychczasowym poziomie, a deweloperzy i wynajmujący będą nadal oferować najemcom atrakcyjne zachęty. Z kolei średni wskaźnik powierzchni niewynajętej w skali całego kraju pozostanie na poziomie 6-7%. W 2016 r. oprócz nowo otwieranych parków logistycznych będą także realizowane kolejne etapy inwestycji zarówno w istniejących lokalizacjach, jak i nowych.

Autor: Tom Listowski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail