Zamiast lokat szukaj spółek dywidendowych. Można było zarobić 26% rocznie

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Na dywidendach można zarobić i to całkiem nieźle. Udowadnia to ranking Bankier.pl pokazujący, które spółki warto było mieć w portfelu dywidendowym, by w ostatnich sześciu latach zarobić jak najwięcej.

Giełda to nie tylko spekulacyjne wzrosty i spadki cen akcji. Długoterminowe inwestowanie na rynku często skupia się na spółkach wypłacających akcjonariuszom co roku dywidendę, a więc część swoich zysków. Inwestor otrzymuje wówczas pieniądze bez konieczności sprzedawania swoich udziałów. Działa to niczym swego rodzaju renta, która automatycznie wpływa na konto i można ją wydać na dowolne cele. – W naszej analizie postanowiliśmy zbadać, jak wyglądałyby zarobki inwestora, który portfel dywidendowy zbudował w styczniu 2010 roku. Przez ten czas nasz inwestor kumulował dywidendy odkładając je do przysłowiowej ?skarpety? i dziś sprawdza, na dywidendach której spółki zarobił najwięcej ? tłumaczy Adam Torchała, analityk Bankier.pl.

Niektóre spółki lepsze niż lokaty w bankach

Przykładowo za każde 10 000 zł zainwestowane w akcje Synthosu w 2010 roku, z samych tylko dywidend inwestor otrzymałby przez ostatnie sześć lat 13 312 zł. Daje to średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 26,6%. Drugie miejsce w rankingu zajęła Amica Wronki z wynikiem 6 336 zł. Granicę 5 000 zł przekroczyło jeszcze Emperia, Novita, Famur, Pragma, Budimex, Sanok oraz M.W. Trade. Dziesiątkę zamyka KGHM (4 910 zł).

? Roczna stopa zapewniana przez najlepsze dywidendowe spółki jest zdecydowanie większa od oprocentowania najlepszej lokaty. A przecież po wypłacie dywidendy w portfelu inwestora wciąż pozostaje taka sama ilość akcji, które mogą generować dalsze korzyści ? ocenia Adam Torchała, analityk Bankier.pl.

? Znalezienie dobrej dywidendowej spółki, to przede wszystkim poszukiwanie firm, które będą w stanie powiększać swój ponadprzeciętnie rentowny biznes, nie potrzebując do tego zbyt wielkich nakładów inwestycyjnych. Wtedy jest szansa, że pieniądze z zysków trafią na sowite dywidendy. Takie spółki istnieją, co udowadnia nasz ranking ? dodaje Torchała.

Źródło: Bankier.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail