Kamil Stoch i skoczkowie to nie jedyni Polacy, którzy zdobyli medale w Pyeongchangu!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Zawodnik Olimpiad Specjalnych Polska Paweł Gredka podczas Igrzysk w Pyeonchang w 2013 r. fot. © Adam Nurkiewicz / Mediasport

W Korei trwają właśnie XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, ale tegoroczna impreza to nie pierwszy raz, gdy nad Pyeongchang płonie olimpijski znicz. Równo 5 lat temu trwały tu Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Do Korei przyjechało wtedy ponad 2300 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną ze 110 krajów, w tym Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych, licząca 41 zawodników oraz 18 trenerów i lekarzy.

Zawodnicy rywalizowali na obiektach sportowych m.in. w Alpensia i Yongpyong Resort, na których w tym roku rozgrywane są Igrzyska Olimpijskie, a za kilkanaście dni ruszą Igrzyska Paraolimpijskie.

„Olimpiady Specjalne są częścią rodziny olimpijskiej i dbamy, by Igrzyska Światowe odbywały się w miejscach związanych z największymi imprezami sportowymi i kojarzącymi się z najwyższym poziomem sportowej rywalizacji. Nasz kalendarz Igrzysk Światowych jest nieco przesunięty względem MKOl, dlatego w Korei byliśmy już 5 lat temu. Nasi zawodnicy spisali się tam świetnie, startowaliśmy w pięciu dyscyplinach i zdobyliśmy łącznie 46 medali!” podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska

W Pyeongchang Polacy startowali w narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, łyżwiarstwie szybkim, hokeju halowym i biegu na rakietach śnieżnych. Nasi reprezentanci zdobyli: 19 medali złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych, w tym jeden drużynowy brąz w hokeju halowym.

„Światowe Igrzyska to niezwykłe przeżycie dla każdego sportowca! Do dziś pamiętam emocje, które towarzyszyły mi podczas startu i radość ze zdobytych medali, dlatego tym mocniej kibicuję polskiej reprezentacji olimpijskiej, która jest teraz w Pyeongchang. Jestem pewien, że dają z siebie wszystko, tak jak my pięć lat temu” powiedział Paweł Gredka, zawodnik Olimpiad Specjalnych Polska z klubu Strzała Jędrzejów (świętokrzyskie), który na Igrzyskach w Korei zdobył trzy złote medale w narciarstwie alpejskim: w slalomie, slalomie gigancie i supergigancie.

 

Grzegorz Kurkowski, zastępca kierownika naszej reprezentacji na Igrzyskach w 2013 i Wiceprezes Olimpiad Specjalnych Polska wspomina:

„Do dziś pamiętam niesamowitą serdeczność i otwartość Koreańczyków wobec nas, sportowców z drugiego krańca globu! Światowe Igrzyska to ogromne przedsięwzięcie, w które zaangażowanych było tysiące  sportowców i wolontariuszy. Studenci Polonistyki z Seulu, którzy opiekowali się naszą kadrą robili wszystko, by Igrzyska były dla nas przeżyciem sportowym, ale też okazją do poznania kultury innego kraju”.

Niezwykle dobrą organizację Igrzysk i profesjonalizm organizatorów podkreśla też Michał Olszański, Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska, wieloletni dziennikarz TVP i Polskiego Radia, który miał okazję na żywo oglądać zmagania naszych sportowców:

„To było niesamowite. Już na samym początku zostaliśmy zaskoczeni tym miejscem, bo Pyeongchang to kameralna miejscowość. Gdy zobaczyliśmy obiekty sportowe – te same na których dziś rywalizują reprezentacje olimpijskie, jak np. ośrodek Alpensia – byliśmy pod ogromnym wrażeniem, jak znakomite obiekty sportowe potrafią wyczarować Koreańczycy. Igrzyska z 2013 roku zapamiętałem jako niezwykłe święto sportu, radości i tolerancji. Wspólnie poprzez sport pokazaliśmy, że wartość i godność człowieka to uniwersalne dobro. To idea, która przyświeca wszystkim zawodom olimpijskim, niezależnie od miejsca i czasu, a szczególnie silna jest w zmaganiach Olimpiad Specjalnych”.

Świadkiem obu koreańskich Igrzysk jest Adam Nurkiewicz, fotoreporter sportowy, który uchwycił w obiektywie zmagania reprezentacji z 2013 roku, a obecnie w Pyeongchang  fotografuje tegorocznych olimpijczyków:

„W tym roku spełniło się moje marzenie aby relacjonować zimowe Igrzyska Olimpijskie. Przyjechałem tu, do Pyeongchang, mając w pamięci moją pierwszą wizytę w Korei wraz ze sportowcami Olimpiad Specjalnych. Miałem przyjemność fotografować tych dzielnych sportowców podczas Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w 2013 roku właśnie w Pyeongchang. Koreańczycy potraktowali tamte zawody jako próbę przed Igrzyskami Olimpijskimi.

Obecnie podążając tropem naszych olimpijczyków co chwilę mam w pamięci emocje sprzed pięciu lat. Na stoku narciarskim wróciły do mnie mocno obrazy ze slalomu Sabiny Czernic i jej cudowna radość wraz z trenerami. Uśmiech nieśmiałego Adama Pikuły po jego wyścigu. Szaleńcze emocje podczas sztafet na rakietach śnieżnych! Radość sportowców z całego świata, że spotkali się aby wspólnie wystartować na stoku, lodowisku i trasie biegowej. Pamiętam tą magiczną atmosferę jaka towarzyszyła nam wszystkim: sportowcom, trenerom, wolontariuszom, dziennikarzom i kibicom. To było święto Sportu!

Jestem pewien, że Baron de Coubertin byłby szczęśliwy jak jego ideę realizują sportowcy Olimpiad Specjalnych.

 Nie jestem kibicem i miejsca zajmowane przez startujących nie są dla mnie tak istotne. Staram się w niebanalnej formie pokazać skupienie, wysiłek i emocje jakie towarzyszą podczas zawodów. Wzrusza mnie kiedy sportowcy rywalizujący ze sobą, pomagają sobie na trasie czy poprawiają sędziego jeśli ten pomylił się na ich korzyść. Sytuacja kiedy narciarz wypadnie z trasy i “jodełką” wraca aby spokojnie ukończyć swój zjazd w Olimpiadach Specjalnych są normą. Ci ludzie dzielni w swym wysiłku wiedzą co to prawdziwy duch sportu.

Jeśli kogoś interesuje Sport przez duże “S” to polecam zawody Olimpiad Specjalnych. Warto!”

 W tym roku Olimpiady Specjalne obchodzą jubileusz 50-lecia swojego istnienia, więc okazji, by kibicować zawodnikom będzie wiele.

„W całym kraju odbędzie się w tym roku ponad 200 zawodów regionalnych. Najważniejszą imprezą ogólnopolską, na którą już dziś chcemy zaprosić kibiców są Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w czerwcu 2018r.” podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka.

XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie ruszą 9 czerwca 2018 r. Na arenach zmagań, wśród nich m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF, ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Będzie to największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedna z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w Polsce.

Igrzyska potrwają od 9 do 12 czerwca 2018 r. Rozpoczną się uroczystą ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis ziemny, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail