Z Bydgoszczy do Abu Dhabi! Sportowcy Olimpiad Specjalnych z całej Polski w Bydgoszczy rywalizowali o medale w gimnastyce!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Fot. Piotr Grzelak

 

Pięćdziesięciu zawodników Olimpiad Specjalnych z całej Polski, od 20 do 22 kwietnia w Bydgoszczy, rywalizowało o medale w gimnastyce sportowej! Rywalizacja toczyła się we wszystkich konkurencjach olimpijskich: czterech dla kobiet oraz sześciu dla mężczyzn oraz w wieloboju męskim i żeńskim.

X Ogólnopolski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych to największa tego typu impreza sportowa w tym roku. Sportowców w zmaganiach wspierało łącznie 30 trenerów i wolontariuszy, a także blisko setka kibiców i organizatorów wydarzenia. Zawody rozegrano w hali gimnastycznej CWZS Zawisza w Bydgoszczy.

 “Na zawodach pokazaliśmy, dlaczego warto kibicować zawodnikom Olimpiad Specjalnych! Nasi wyjątkowi sportowcy rywalizowali w widowiskowych konkurencjach – ćwiczeniach: na drążkach, kółkach, poręczach asymetrycznych i równoległych, koniu z łękami, a także w wieloboju! Dla nich niepełnosprawność intelektualna nie jest ograniczeniem, a jedynie kolejną przeszkodą, którą trzeba pokonać w drodze do medalu” powiedziała Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Na zakończenie zawodów w Bydgoszczy dokonano wyboru 14 zawodników, którzy stali się teraz oficjalnymi kandydatami do reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w Abu Dhabi w marcu 2019 roku.

Wyboru, zgodnie z zasadami Special Olympics, dokonano w drodze losowania spośród wszystkich złotych medalistów Mityngu w Bydgoszczy.

„W Olimpiadach Specjalnych wszyscy złoci medaliści są równorzędnymi zwycięzcami zawodów. Każdy z nich musiał dać z siebie wszystko, by stanąć na najwyższym stopniu podium. Liczba miejsc w reprezentacji jest jednak ściśle ograniczona, dlatego przeprowadzamy oficjalne losowanie. Obecnie każdy z 14 wylosowanych jest oficjalnym kandydatem do reprezentacji. Ostateczna decyzja o tym kto znajdzie się w dwójce zawodników, którzy pojadą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapadnie podczas obozu przygotowawczego do Igrzysk, który w październiku tego roku odbędzie się w Bydgoszczy” wyjaśniła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

W czternastce kandydatów do Reprezentacji znaleźli się reprezentanci m.in. z kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to największa impreza sportowa Special Olympics, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Dla gimnastyków w polskiej reprezentacji przewidziano 2 miejsca – po jednym dla mężczyzny i kobiety.

 „Gimnastyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportu – jest ściśle związana z antycznymi ideami, które leżą u podstaw współczesnego ruchu olimpijskiego, do którego należą również Olimpiady Specjalne. Jednocześnie gimnastyka jest bardzo widowiskowym sportem, który wymaga trenowania wytrzymałości i siły, a także znakomitej koordynacji ruchowej, cierpliwości i dyscypliny. Ale efekty są niesamowite, a sportowa postawa naszych zawodników jest godna podziwu!” podkreśliła Alina Apryas, przewodnicząca komitetu organizacyjnego zawodów i dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Kujawsko-Pomorskie.

Kandydaci do naszej reprezentacji z innych dyscyplin wyłaniani będą m.in. na największej tegorocznej imprezie Olimpiad Specjalnych w Polsce – Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach, które w czerwcu odbędą się w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie.

„Trwa wyjątkowy rok, w którym obchodzimy jubileusz 50-lecia ruchu Special Olympics. W całym kraju odbędzie się w tym roku ponad 200 zawodów regionalnych. Najważniejszą imprezą ogólnopolską, na którą już dziś chcemy zaprosić kibiców są XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie, które ruszą 9 czerwca 2018 r. Na arenach zmagań, wśród nich m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF, ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Będzie to największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedna z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w Polsce” podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka.

Rok jubileuszowy to także okazja, by całemu społeczeństwu pokazać, że niepełnosprawności intelektualnej nie trzeba się bać, a zawodnicy Olimpiad Specjalnych to wspaniali ludzie, którzy zasługują na akceptację i szacunek, a często też na podziw, jak dzielnie radzą sobie z przeszkodami, napotykanymi w sporcie i świecie poza nim.

„W czasie zawodów w Bydgoszczy zainaugurowaliśmy kolejną odsłonę naszej kampanii społecznej #GrajmyRazem. Dzięki wsparciu PFRON i Ministerstwa Sportu i Turystyki za pośrednictwem radia i telewizji, w prasie, internecie i mediach społecznościowych pojawią się materiały promocyjne Olimpiad Specjalnych. Chcemy zachęcić Polaków do włączenia się w działalność naszego ruchu i pokazać, że u nas każdy może zrobić coś dobrego dla innych i jednocześnie się realizować. Potrzebujemy wolontariuszy, lekarzy, jesteśmy też otwarci na nowych trenerów, czy osoby chcące pomóc w organizacji zawodów. Działalność Olimpiad Specjalnych nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie sponsorów, dlatego liczymy, że nasza kampania zachęci także mniejsze i większe firmy do wsparcia naszej działalności” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail