Szef grupy politycznej w KR: Brakuje nam środków adekwatnych do dramatycznego rozwoju wypadków

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Rozwiązywanie problemów, z którymi zmaga się Europa, wymaga znacznie większych środków i bardziej intensywnych programów pomocowych – uważa członek Europejskiego Komitetu Regionów Stanisław Szwabski.

Stanisław Szwabski

Po środowym wystąpieniu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który wziął udział w debacie z europejskimi samorządowcami w Parlamencie Europejskim, głos zabrali przewodniczący pięciu grup politycznych Europejskiego Komitetu Regionów. Szef grupy Przymierze Europejskie (EA) Stanisław Szwabski, który jest gdyńskim radnym, podkreślił, że Europa stoi obecnie w obliczu wielkich wyzwań i zagrożeń.

“Aktualnie w wielu państwach Europy obserwujemy wzrost nastrojów antyeuropejskich. Dzieje się tak pomimo oczywistych korzyści, jakie te państwa odnoszą z członkostwa w Unii Europejskiej” – zaznaczył Szwabski. Dodał, że żadne z tych państw nie jest w stanie skuteczniej rozwiązywać swoich problemów w pojedynkę.

Według niego politycy dla realizacji doraźnych interesów politycznych upowszechniają idee nacjonalizmu, podważając dorobek europejskich społeczeństw. ?Działania te, szczególnie wobec rzeczywistych problemów, którym musimy teraz zaradzić, mogą zagrozić integralności Unii? – w swoim wystąpieniu Szwabski skrytykował Europejską Politykę Sąsiedztwa.

“Partnerstwo Wschodnie, a szczególnie Unia dla Śródziemnomorza, to pasmo porażek. Brakuje nam konsekwencji, determinacji, a także środków adekwatnych do dramatycznego rozwoju wypadków. Unii Europejskiej brakuje szczodrości, co szczególnie widać w odniesieniu do Ukrainy” – podkreślił.

Zdaniem polskiego przedstawiciela KR-u, aktywne rozwiązywanie problemów uchodźców, problemów ISIS w Syrii i Iraku oraz problemów rozwojowych w wielu krajach bliższego i dalszego sąsiedztwa, wymaga znacznie większych środków, bardziej intensywnych programów pomocowych. Jak zaznaczył, trudno przyjąć do wiadomości, “że nas na to nie stać”. “Zamykanie oczu na rzeczywistość może w niedługiej przyszłości okazać się dużo bardziej kosztowne” – uważa Szwabski.

Gdyński radny zaapelował, by Unia Europejska wykorzystała wszystkie dostępne mechanizmy dla osiągnięcia celów polityki sąsiedztwa oraz opanowania kryzysu migracyjnego. “Kontrola granic, wsparcie dla krajów utrzymujących obozy uchodźców, opanowanie konfliktów, będących źródłem zjawisk migracji to są działania priorytetowe” – zaznaczył.

Obecnie w Komitecie Regionów działa pięć grup politycznych: Europejska Partia Ludowa (PPE), Partia Europejskich Socjalistów (PES), Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), Przymierze Europejskie (EA) oraz Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR).

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail