Zakończyły się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

W Białymstoku zakończyły się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane-Białystok 2016. Igrzyska były największym wydarzeniem w sportach zimowych dla polskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 2016 roku. Blisko pół tysiąca sportowców z całego kraju rywalizowało o medale w takich dyscyplinach jak: narciarstwo biegowe i zjazdowe, hokej halowy, biegi na rakietach śnieżnych czy łyżwiarstwo szybkie. W Białymstoku odbył się drugi etap Igrzysk, w którym rywalizowali  łyżwiarze szybcy i hokeiści halowi.  Igrzyska zainaugurowała Ceremonia Otwarcia, która odbyła się na lodowisku Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

 

ZAKOPANE, POLAND - 2016 MARCH 09: Justyna Salwa fires olympic's flame during opening ceremony of the 9th National Special Olympics Winter Games on March 9, 2016 at Wielka Krokwia Hill in Zakopane, Poland. Picture also available in RAW (NEF) or TIFF format on special request. For editorial use only. Any commercial or promotional use requires permission. Adam Nurkiewicz declares that he has no rights to the image of people at the photographs of his authorship. Mandatory credit: Photo by ? Adam Nurkiewicz / Mediasport
fot. ? Adam Nurkiewicz / Mediasport
ZAKOPANE, POLAND - 2016 MARCH 09: Andrzej Duda President of Republic of Poland speaks during opening ceremony of the 9th National Special Olympics Winter Games on March 9, 2016 at Wielka Krokwia Hill in Zakopane, Poland. Picture also available in RAW (NEF) or TIFF format on special request. For editorial use only. Any commercial or promotional use requires permission. Adam Nurkiewicz declares that he has no rights to the image of people at the photographs of his authorship. Mandatory credit: Photo by ? Adam Nurkiewicz / Mediasport
fot. ? Adam Nurkiewicz / Mediasport

?Igrzyska Ogólnopolskie to dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną najważniejsze zawody w Polsce. Zawodnicy włożyli wiele pracy  i wysiłku by zawalczyć o medale Igrzysk i co ważniejsze, by móc pokazać kibicom w Białymstoku i całej Polsce najprawdziwszego ducha sportowej rywalizacji. Warto także wspomnieć, że to właśnie spośród medalistów Igrzysk Ogólnopolskich składać się będzie kadra na przyszłoroczne Światowe Igrzyska w Austrii?,  powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Igrzyska swoim patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP, pani Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka uświetniła też swoją obecnością Ceremonię Otwarcia pierwszej części Igrzysk, która odbyła się 9 marca w Zakopanem. Ceremonia Otwarcia Igrzysk w Białymstoku również odbyła się w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim i zapewniła uczestnikom wyjątkowe emocje. Zgromadzeni goście, wśród nich m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych,  trenerzy i zawodnicy byli świadkami przemarszu ekip z 13 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych.  Wcześniej przez centrum Białegostoku (m.in. ulicami: Sienkiewicza, rynek Kościuszki, Lipowa, Krakowska)  przebiegła sztafeta Strzegących Prawa niosąca Ogień Nadziei, od którego w kulminacyjnym momencie ceremonii zapalony został Znicz. Sztafetę tworzyli zawodnicy Olimpiad Specjalnych oraz polscy policjanci z organizacji Bieg Strzegących Prawa na Rzecz Olimpiad Specjalnych.

Zmagania sportowców w Białymstoku rozgrywały się 18, 19  i 20 marca  na lodowisku Białostockiego OSiR (łyżwiarstwo szybkie) oraz na terenie Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Białymstoku (hokej halowy).

?Zapraszamy wszystkich kibiców do obserwowania rywalizacji sportowej na Igrzyskach. Jest to najlepsza okazja, by na własne oczy przekonać się zawodnicy Olimpiad Specjalnych zawsze walczą o zwycięstwo i robią to nie dla nagród, czy medali, ale dla samej radości z wygranej i przełamania własnych słabości. Na naszych zawodach najłatwiej zrozumieć ducha prawdziwego sportu: zobaczyć szczerą radość z wygranej ale też prawdziwą gorycz porażki. Na wszystkich arenach Igrzysk niezapomniane emocje są gwarantowane?, powiedział w czasie Ceremonii Otwarcia Igrzysk Maciej Kosakowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Białystok 2016.

Ceremonia zamknięcia Igrzysk odbyła się 20 marca o godz. 12:00 w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Białymstoku. W ten sposób do historii przeszły IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, a zawodnicy rozpoczynają przygotowania do walki o medale w kolejnych zawodach. Warto podkreślić, że Igrzyska Ogólnopolskie są najważniejszym etapem rywalizacji o nominacje na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2017 roku zostaną rozegrane w Austrii. To właśnie  z medalistów Igrzysk w Zakopanem i Białymstoku składać się będzie kadra Olimpiad Specjalnych Polska na najbliższe Światowe Igrzyska.

 IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych rozpoczęły się 9 marca w Zakopanem, a zakończyły 20 marca w Białymstoku. Brało w nich udział łącznie blisko 450 zawodników, reprezentujących oddziały regionalne Olimpiad Specjalnych w Polsce. Zawodników podczas rywalizacji wspierało blisko 300 trenerów, sędziów i wolontariuszy.

**

Olimpiady Specjalne są światowym ruchem sportowym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to 17,5 tysiąca zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 7,5 tysiąca wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in. wybitni siatkarze Paweł Papke, Sebastian Świderski, a także Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki,  Łukasz Kubot, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura,  Andrzej Supron, Michał Żewłakow.

Olimpiady Specjalne Polska są także objęte patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy    do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail