Już 5 mln osób korzysta z bankowości mobilnej

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

money-under-the-mouse-18-1239129-1279x850Dostęp do usług bankowych z poziomu aplikacji zainstalowanej na telefonie komórkowym cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Z danych zebranych przez PRNews.pl i Bankier.pl wynika, że banki mają już 5 mln aktywnych użytkowników bankowości mobilnej.

– Bankowość mobilna nie jest wcale nowym wynalazkiem, ale rozkwit jej popularności przypada na kilka ostatnich lat.  Dziś z aplikacji do obsługi konta lub specjalnych stron mobilnych korzysta już regularnie 5 mln osób. Rok temu było to nieco ponad 3 mln. I choć szczyt popularności usługa ta ma na pewno jeszcze przed sobą, to już teraz staje się pełnoprawnym kanałem dostępu do usług bankowych. Banki sprzedają za jej pomocą kredyty, a klienci zakładają przez komórkę lokaty i opłacają rachunki ? mówi Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Na koniec III kwartału liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej w ankietowanych przez nas 12 bankach wynosiła 4 964 tys. osób. To użytkownicy, którzy minimum raz w miesiącu  logują się do aplikacji lub serwisu lite z poziomu urządzenia mobilnego. Najwięcej aktywnych użytkowników ma mBank ? 1 162 tys. Po piętach depcze mu PKO BP, w którym do konta z poziomu aplikacji mobilnej lub serwisu lite loguje się 900 tys. osób. Gdyby jednak uwzględnić także te osoby, które z poziomu urządzeń mobilnych logują się do standardowego systemu transakcyjnego, liczba aktywnych użytkowników wynosiła 1 200 tys. osób. Trzecie miejsce zajmuje Bank Pekao SA, który ma 889 tys. mobilnych klientów.

Niestety nie dowiemy się, ile mobilnych transakcji finansowych wykonują klienci mBanku, PKO BP i Banku Pekao ? banki odmówiły udzielenia odpowiedzi. Na bazie dostępnych informacji możemy więc wysnuć wniosek, że pod tym względem liderem jest ING Bank Śląski. Jego klienci w trzecim kwartale wykonali aż 5,4 mln operacji finansowych w kanałach mobilnych (przelewy, doładowania telefonów). To rekordowa liczba. Kolejny w zestawieniu był Bank Zachodni WBK, który podał, że w III kwartale jego klienci wykonali 1,8 mln transakcji. Na trzecim miejscu znalazł się Bank Millennium ? klienci wykonali tam 1,3 mln operacji.

Pięć milionów aktywnych użytkowników bankowości mobilnej to dużo. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że na dobrą sprawę rozkwit bankowości mobilnej przypada na ostatnie kilka lat. Cezurą może być rok 2009, kiedy to na rynku pojawiła się pierwsza aplikacja mobilna na system iOS. Choć trzeba zaznaczyć, że historia bankowości mobilnej na polskim rynku jest równie stara jak bankowości internetowej. Ta z kolei wynik pięciu milionów użytkowników osiągnęła dopiero w 2007 roku, czyli 9 lat po debiucie systemu w Powszechnym Banku Gospodarczym.

Źródło: InfoWire.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail