Ubiegły tydzień przyniósł wiele interesujących wydarzeń ekonomicznych. W samym centrum uwagi znalazła się Rezerwa Federalna, która zgodnie z oczekiwaniami podwyższyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Wystąpienie Janet Yellen było pro – restrykcyjne, choć część rynku spodziewała się znacznie bardziej jastrzębiej postawy szefowej Fed. W efekcie w 2017 r. FOMC najprawdopodobniej jeszcze dwukrotnie zdecyduje się podwyższyć koszt pieniądza. Jednak prognozy rady nie uwzględniają potencjalnej stymulacji fiskalnej zapowiadanej przez Donalda Trumpa, a ta może zachęcić ją do kolejnych jastrzębich decyzji. Tymczasem w Europie po raz kolejny powrócił temat podwyżki stóp procentowych przez EBC jeszcze przed zakończeniem programu QE. Szef Austriackiego Banku Centralnego publicznie poparł takowy pomysł. Zatem nie stanowi zaskoczenia fakt, że sentyment rynkowy ponownie zaczął sprzyjać euro. Uwaga inwestorów była skupiona także na wyborach w Holandii. Wbrew obawom, eurosceptyczna Partia Wolności zajęła w nich drugie miejsce, tym samym uzyskując znacznie gorszy wynik od oczekiwań. To dobra wiadomość dla rynku, zwłaszcza w kontekście nadchodzących wyborów we Francji i w Niemczech. W efekcie najważniejsze światowe parkiety zakończyły ubiegły tydzień w kolorze zielonym. W skali całego tygodnia, NASDAQ wzrósł o 0,7%, S&P500 wzmocnił się o 0,2%, a DJI o 0,1%. Z kolei w Europie, niemiecki DAX zwyżkował o 1,1%, podczas gdy brytyjski FTSE250 i francuski CAC40 zyskały 0,7%.
Miniony tydzień okazał się być kolejnym, bardzo udanym okresem dla inwestorów z Książęcej. W skali całego tygodnia, WIG20 wzrósł o 4,4%, mWIG40 wzmocnił się o 2,6%, a sWIG80 zyskał 1,6%. Na uwagę zasługują przede wszystkim najnowsze dane makroekonomiczne. Z całą pewnością nie zawiodła dynamika średnich wynagrodzeń, która wyniosła 4% rdr. Ponadto, wskaźnik inflacji CPI po raz kolejny okazał się być wyższy od prognoz – 2,2% rdr vs 2,1%. Z drugiej strony, publikacje dynamiki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej były wyraźnie niższe od oczekiwań i wyniosły kolejno 7,3% rdr oraz 1,2% rdr. Inwestorzy poznali także sporą dawkę sprawozdań finansowych spółek notowanych na GPW. Dużą stratę zanotował KGHM, ale to konsekwencja sygnalizowanych wcześniej odpisów. Po drugiej stronie znalazł się PKN Orlen, który wypracował najwyższy zysk w swojej historii.
W obecnym tygodniu odbędą się wystąpienia publiczne Janet Yellen oraz Donalda Trumpa. Ponadto, inwestorzy zwrócą uwagę na najnowsze dane makroekonomiczne, zwłaszcza na wstępne indeksy PMI dla Stanów oraz Eurolandu. W Polsce odbędzie się publikacja stopy bezrobocia oraz protokołu z ostatniego posiedzenia RPP. W tym tygodniu wyniki finansowe zostaną zaprezentowane m.in. przez Synthos, Ciech, GTC, Budimex, czy też Ursus.
Analiza techniczna
Dobra passa indeksu blue chipów trwa w najlepsze, toteż na zakończeniu piątkowej sesji jego wartość wyniosła 2296 pkt.. Formacja podwójnego szczytu nie została zrealizowana, a indeks skutecznie obronił wsparcie na poziomie 2200 pkt. Co więcej, oscylator RSI pozostaje neutralny, dlatego też niewykluczone, że w najbliższych dniach rynek będzie testował opór na poziomie 2300 pkt. Potencjalne przełamanie otworzy drogę do dalszych wzrostów w kierunku 2400 pkt. Zatem wiele wskazuje na to, że długo oczekiwana korekta najwyraźniej przybrała formę krótkoterminowej konsolidacji.
Na miano spółki tygodnia zasłużyło PKP Cargo, którego walory w ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych podrożały o 15,5%. Po ustanowieniu dołka w maju 2016 r., cena akcji rozpoczęła trend wzrostowy. Zwyżki zostały zatrzymane w okolicy 60 zł. Niemniej, w ubiegłym tygodniu spółka pochwaliła się znacznie wyższymi od konsensusu rynkowego wynikami finansowymi za czwarty kwartał 2016 r. Publikacja okazała się istotnym impulsem do dalszych ruchów w kierunku północnym, toteż kurs zdołał przełamać lokalne szczyty. Najbliższy cel dla rynku stanowi psychologiczny poziom 70 zł.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.