Podsumowanie tygodnia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

Tegoroczny okres świąt wielkanocnych był niezwykle interesujący. Niemniej jednak tym razem dane makroekonomiczne musiały ustąpić pierwszeństwa wydarzeniom politycznym, które okazały się być źródłem niepokoju rynkowego. Wzrost napięcia na linii Stany Zjednoczone – Korea Północna wzmógł obawy co do wybuchu ewentualnego konfliktu zbrojnego. Co więcej, najnowsze sondaże z Francji wykazały, że walka o fotel prezydencki zaostrza się, a siła eurosceptyków jest naprawdę znacząca. W efekcie inwestorzy zaczęli poszukiwać bezpiecznych przystani, toteż nie stanowi zaskoczenia fakt, że w minionym tygodniu złoto wyraźnie zdrożało. Dodatkowo pogorszył się sentyment rynkowy – najważniejsze indeksy giełdowe poruszały się raczej w kierunku południowym. W skali całego tygodnia, francuski CAC40 stracił 1,3%, niemiecki DAX 1%, natomiast brytyjski FTSE250 zyskał 1,5%. W Stanach, NASDAQ zniżkował o 1,2%, S&P500 o 1,1%, a DJI o 1%. Sporo zamieszania wywołały także ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa, który istotnie zmienił swoje poglądy w wielu kwestiach. Według prezydenta USA dolar jest zbyt mocny. Co więcej, Trump podkreślił, że jest zwolennikiem niskich stóp procentowych, podczas gdy w trakcie kampanii wyborczej prezentował zdecydowane poglądy o charakterze jastrzębim. W ubiegłym tygodniu odbyło się również wystąpienie publiczne Janet Yellen. Te jednak nie wniosło niczego nowego – FOMC najprawdopodobniej jeszcze dwukrotnie podniesie stopy procentowe w 2017 r.  

Sentyment rynkowy nie sprzyjał także polskim indeksom giełdowym, które w minionym tygodniu zostały zdominowane przez kolor czerwony. W skali całego tygodnia, WIG20 stracił 0,7%, mWIG40 2%, a sWIG80 1,3%. Co ciekawe, pomimo okresu wielkanocnego wolumen obrotów pozostał na solidnym poziomie. To jednak zła wiadomość dla inwestorów oczekujących kontynuacji hossy, bowiem niniejszy układ stanowi wyraźny sygnał świadczący o niedźwiedzich nastrojach panujących przy ulicy Książęcej. Polskie kalendarium ekonomiczne nie było nader bogate. Inwestorzy poznali jedynie marcową stopę inflacji. Odczyt na poziomie 2% rdr był zgodny z oczekiwaniami rynku. Warto podkreślić, że w ubiegłym tygodniu na warszawskim parkiecie zadebiutowała spółka Griffin Premium – to pierwszy REIT na polskim rynku giełdowym.

 

W obecnym tygodniu na uwagę niewątpliwie zasługuje dalsza sytuacja wokół Korei Północnej. Ponadto, inwestorzy poznają kilka istotnych odczytów makroekonomicznych m.in. indeksy PMI dla strefy euro i Stanów. Dodatkowo Fed zaprezentuje Beżową Księgę. W Polsce odbędzie się publikacja dynamiki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Inwestorzy poznają także protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Z kolei w najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji.

 

Analiza techniczna

 

W ubiegłym tygodniu indeks największych polskich spółek kontynuował korektę, która przybrała formę konsolidacji. Tym razem w skali całego tygodnia to niedźwiedzie okazały się stroną dominującą, a WIG20 zakończył czwartkowe notowania na poziomie 2233 pkt. Wolumen obrotów był relatywnie wysoki, natomiast oscylator RSI pozostał neutralny. Za kluczowe bariery należy uznać okolice 2300 pkt oraz 2170 pkt. Przełamanie tej pierwszej należy uznać za sygnał kupna, podczas gdy zejście poniżej tej drugiej będzie stanowić sygnał sprzedaży. 

  

Tym razem na wyróżnienie zasługują walory Atende, które w minionym tygodniu podrożały o 5,3%. Cena akcji integratora IT od drugiej połowy 2016 r. znajduje się w trendzie wzrostowym, choć rynek przez długi okres czasu nie mógł sobie poradzić z oporem na poziomie 4 zł. Jednak po skutecznym przełamaniu niniejszej bariery kurs rozpoczął kolejną falę wzrostów, tym samym ustanawiając swoje nowe historyczne szczyty (5,34 zł). Warto zwrócić uwagę na wykupione oscylatory techniczne, które sygnalizują korektę. W przypadku realizacji tegoż scenariusza, za najbliższe wsparcie należy uznać poziom 4,5 zł. Mimo wszystko niewykluczone, że potencjał wzrostowy nie został w pełni wyczerpany, zwłaszcza że fundamenty spółki wydają się być obiecujące. 

 

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail